Válka budoucnosti. USA zdokonalují podvodní drony

Info.cz

Přítomnost dronů na válečném nebi už dnes nikoho nepřekvapí. Stroje schopné monitorovat bojiště, ale také zlikvidovat na dálku nepřítele, se staly nepostradatelným prvkem moderního boje. Obamova administrativa si ho doslova oblíbila, stejně tak ji ale láká myšlenka opanovat s roboty mořské dno.

Vojenští experti ve Spojených státech koukají do budoucnosti a vytipovali si poněkud nečekané místo pro další operace. Temné hlubiny stovky metrů pod hladinou oceánů. Je to velká výzva – asi nikde na světě nejsou míň příznivé podmínky. Přístroje jsou vystavené korozi a vysokému tlaku. Možnosti jejich ovládání jsou velmi ztížené.

Jak na stránkách The Washington Post píše Christian Davenport, technologie pokročila a americké námořnictvo už testuje první inteligentní systémy určené pro mapování mořského dna, vyhledávání min a útoky. Pentagon prý ale míří o poznání dál, i když zatím jen v teoretické rovině. Nyní je podle Davenporta schopný provozovat podmořské drony po několik dní, projektanti ale chtějí tuto dobu prodloužit na roky. Pomoci má síť stanic, kde stroje doplní energii.

Davenport v článku připomíná, že předloni námořnictvo poprvé uvedlo do funkce specialistu zodpovídajícího za „nepilotované systémy“ a například minulý měsíc absolvovalo cvičení u břehů Skotska: Drony na nebi a pod vodou v automatické kooperaci. Pentagon podle autora chce za podvodní aktivity utratit v příštích letech až tři miliardy dolarů. Nechce přijít o náskok před Rusy a Číňany, kteří se zatím specializují spíše na konvenční ponorky s posádkou. Jejich varovné systémy navíc nejsou připravené na detekci tak malých cizích plavidel.

„Pentagon je přesvědčený, že USA mají lepší výchozí podmínky pro vedení konfliktů pod vodou, než jiné země. Novinkou ale je, že ostatní země získávají nové schopnosti ovládat prostor nad hladinou. Takže USA jsou přesvědčené, že budou muset víc spoléhat na prostor dole,“ říká analytik Bryan Clark.

Ve vzdálenější budoucnosti by mohlo nasazení dronů probíhat následovně: stroj vypustí standardní ponorka. On sám se potom bude pohybovat a vykonávat úkoly prakticky bez cizího přičinění. Pod hladinou by mohl fungovat roky, energii by čerpal ze sítě stanic. „Z místa, kde by mohl doplnit palivo a třeba i uložit nějaká data,“ dodává výzkumník Frank Herr. To vše je ale dosud jen v představách projektantů.

Svůj poslední model před několika měsíci představil i Boeing. fungovat prý sám dokáže několik měsíců.

sinfin.digital