Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Víme, kdy pacienti umřou,“ tvrdí americká firma. Budou o otázkách života a smrti rozhodovat počítače?

„Víme, kdy pacienti umřou,“ tvrdí americká firma. Budou o otázkách života a smrti rozhodovat počítače?

Americká firma chce zcela změnit zdravotní péči. Tvrdí, že vyvinula algoritmus, díky kterému dokáže určit, za jak dlouho pacienti zemřou. A že díky tomu bude možné stanovit, jaký typ péče je pro ně nejvhodnější. Informoval o tom německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

„Dokážeme rozeznat, kteří pacienti zemřou za týden, za šest týdnů anebo za rok,“ říká zakladatel firmy Aspire Health William Frist. „Můžeme tak říct pojišťovnám, kolik je pacienti budou stát. A navrhnout levnější péči, díky které budou pacienti spokojenější,“ dodal. 

Těžce nemocní, u kterých je například vysoká pravděpodobnost úmrtí do roka, tak místo nákladné hospitalizace a cest na pohotovost můžou dostat levnější paliativní léčbu, která se zaměřuje na zmírňování projevů choroby a kterou lidé můžou absolvovat v domácím prostředí. Ve Spojených státech nemocnice díky této léčbě ušetří asi 7000 dolarů (asi 200 tisíc korun) na pacienta.

Firma tvrdí, že nemocné, u kterých je už běžná léčba zbytečná, dokáže vytipovat na základě analýzy jejich zdravotních záznamů. Její algoritmus se zaměřuje na diagnózy, jako jsou některé typy selhání srdce či rakovina v poslední fázi. Všímá si také častých hospitalizací. Vhodnost paliativní léčby pak konzultuje s ošetřujícím lékařem. 

Někteří odborníci to vítají. Podle nich je přesně taková služba potřeba. Odborníkovi na etiku Arthuru Caplanovi z Newyorské univerzity ale vadí, že by zdravotní záznamy zkoumala bez předchozího souhlasu pacientů soukromá firma. Aspire Health, která získala peníze z investičního fondu firmu Google, ale říká, že to současné americké zákony umožňují. 

Investice Googlu není náhodná. Společnost podle zpráv z tisku data o nemocích zajímají stále více. Týká se jich asi procento všech dotazů, které její vyhledávač denně zpracuje. Firma se nyní snaží dešifrovat lidský genom pomocí metod pro zpracování velkého množství dat. Časopis Time si proto nedávno položil otázku, zda může Google „dešifrovat smrt“. 

Podle německého deníku to působí fantaskně. Pro lidi, kteří se zabývají daty, jde ale jen o matematický problém. „Z medicínského hlediska je to velmi vážné. Nejenže stroje vyhodnocují citlivé zdravotní údaje. Mnohem závažnější je skutečnost, že stroj rozhoduje o životě a smrti. Není to slučitelná s lidskou důstojností,“ uzavírá FAZ.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek