Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vysoká škola z výšky. Plzeňská univerzita připravuje program zaměřený na drony

Vysoká škola z výšky. Plzeňská univerzita připravuje program zaměřený na drony

Drony začínaly jako hi-tech zábava pro hravé muže, dnes je má ve výbavě armáda, tajné služby, filmaři či média a stejně tak kdokoli, kdo si chce „zalétat“. Brzy se dokonce stanou součástí akademické sféry – Západočeská univerzita v Plzni otevírá program, který se na ně zaměřuje.

V Plzni bude možné od příštího akademického roku studovat certifikovaný výukový program zaměřený na bezpilotní letadla - drony. Program nabídne Západočeská univerzita (ZČU), jeho vznik iniciovalo město Plzeň, které má s drony velké plány, podporuje tento typ technologií a chystá otevření Centra Dronet zaměřeného na vývoj a výrobu dronů. ČTK to řekl plzeňský primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).

Nový výukový program je zaměřený na technologie používané při návrhu, konstrukci, stavbě, provozu, řízení a využívání bezpilotních letadel a seznámí studenty i s nezbytnou legislativou a s letovou praxí.

"Je to první program tohoto typu v České republice, nikde jinde ho studovat nelze. Jsem přesvědčen, že zvýší prestiž technických fakult ZČU a ještě rozšíří možnosti technického vzdělávání, které se snažíme maximálně podporovat," řekl Zrzavecký.

Podle rektora ZČU Miroslava Holečka je program určen zejména pro studenty technických fakult – fakulty aplikovaných věd, strojní a elektrotechnické. "Po absolvování programu obdrží student certifikát, který se vydává jako příloha k diplomu. Studenti budou schopni samostatně vést projekty v oblasti stavby nebo využití bezpilotních leteckých prostředků. Certifikát tak zvýší cenu absolventa na trhu práce u specializovaných firem," uvedl.

Studenti se budou věnovat i zpracování digitalizovaného obrazu, teorii odhadu a zpracování signálu nebo základům robotiky. Jako lektoři se do programu zapojí zaměstnanci městské organizace Správa informačních technologií města Plzně, kteří se specializují na podporu kybernetického průmyslu a zejména bezpilotního létání.

Plzeň se do masivnější podpory dronů pustila už před časem, jako jediné město v ČR má povolení na provádění leteckých prací a vlastní drony pro různé využití. V případě potřeby město stroje poskytne například hasičům či policii, s pomocí dronů ale také například monitoruje a zjišťuje stav městského majetku.

Magistrát dokončuje rekonstrukci hal v bývalém depu dopravních podniků, které se stanou zázemím pro Centrum Dronet. Město do něj chce přilákat firmy z oblasti znalostní ekonomiky i vytvořit zázemí pro studenty a nabídnout mladým lidem příležitosti k zakládání firem.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek