Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zelená doprava budoucnosti. Vlaky v Nizozemsku jezdí jen na elektřinu z obnovitelných zdrojů

Zelená doprava budoucnosti. Vlaky v Nizozemsku jezdí jen na elektřinu z obnovitelných zdrojů

Jeden z největších evropských vlakových přepravců – Nizozemské železnice (Nederlandse Spoorwegen) – oznámily, že od počátku roku 2017 pohání všechny jeho vlaky energie z obnovitelných zdrojů, čímž zcela odboural škodlivé emise. Nizozemští cestující se od nynějška můžou opájet tím, že se přepravují dopravním prostředkem, který šetří životní prostředí.      

Cestu za pohonem z obnovitelných zdrojů započal hlavní nizozemský železniční dopravce před dvěma lety. Tehdy společnost navázala spolupráci s výrobcem elektrické energie firmou Eneco, která provozuje v několika evropských zemích větrné elektrárny. Nizozemské železnice tímto krokem usilovaly o snížení emisí.

K plně bezemisní přepravě se chtěly Nizozemské železnice dostat do roku 2018. Protože se však Enecu podařilo dostavět některé z plánovaných větrných farem v předstihu, mohl šéf Nizozemských železnic Roger van Boxtel oznámit, že od počátku roku 2017 pohání všechny jeho vlaky energie z obnovitelných zdrojů.

Nizozemské železnice odhadují, že za tento rok spotřebují jejich vlaky na provoz 1,4 terawatthodin elektřiny. Pro srovnání, stejný objem energie čerpá dle serveru Quartz milion domácností po jeden rok.

Na světě neexistuje mnoho společností, které by se mohly pochlubit tím, že využívají energii pocházející kompletně z obnovitelných zdrojů. Iniciativa RE100 ve zprávě za rok 2016 napočítala devět takových společností s globální působností. Zhruba v polovině letošního roku by měla jejich řady rozšířit firma Switch, uvedl server Quartz s odkazem na ekologickou organizaci Greenpeace.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek