Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Život na Marsu? NASA se nevzdává, při zkoumání využije novou technologii

Život na Marsu? NASA se nevzdává, při zkoumání využije novou technologii

Jsou na Marsu skutečně stopy života? NASA pátrání nevzdává ani přes neúspěch vozítka Curiosity s výzkumnými nástroji. Plánuje na rudou planetu vyslat ještě jedno průzkumné zařízení. To má být citlivější, než sonda z roku 2012.

Curiosity potvrdilo, že na Marsu byla v historii voda. To ale nemusí nutně znamenat, že existoval na planetě život. V takovém případě by tam zůstaly stopy v podobě chemikálií obsahujících uhlík. To jsou například aminokyseliny. Jenže vozítko za čtyři roky působení žádné podobné stopy nenašlo.

Proč? Jedna z možností je, že na planetě nikdy život nebyl. NASA však sází na druhou variantu. Nástroje, které na Mars poslala, nebyly podle ní dostatečně citlivé, aby zachytily ty nejmenší stopy látek.

Proto nyní chystá poslat na planetu další sondu. Tým expertů v NASA vyvinul technologii, která může být až 10 000krát citlivější než ta, kterou agentura použila v případě Curiosity. Sonda tak bude schopná současně detekovat na 17 typů aminokyselin. Existující přístroje disponují schopností odhalit jen 12 typů najednou.

Možná ještě důležitější je, že novinka bude umět poznat, jaký podíl směsi pochází z jednoduchých aminokyselin. Ty mohou obsahovat i neživé předměty. Aminokyseliny se objevily například v meteoritech.

Vědci testovali technologii v jezeře Mono Lake. To na rozdíl od jiných jezer obsahuje slanou vodu, která je na Marsu. Právě tento fakt dává novince šanci, že by ji v budoucnu mohla NASA uplatnit při expedicích na měsíce Saturnu a Jupiteru.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek