Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

10 nejznámějších filmových padouchů. Který děsí nejvíce vás?

10 nejznámějších filmových padouchů. Který děsí nejvíce vás?

Diváci je mají mnohdy radši než kladné postavy. Mají charisma, složitější příběh a dávají větší prostor herecké kreativitě. Filmoví záporáci prostě táhnou. Vybrali jsme desítku z těch nejslavnějších. A je mezi nimi i jeden Čech.

Sestra Ratchedová (Přelet nad kukaččím hnízdem)

Bezcitná a despotická sestra, která má nad pacienty takřka neomezenou moc. Postava dotváří skvěle vytvořenou atmosféru psychiatrické léčebny ve Formanově snímku Přelet nad kukaččím hnízdem. Louise Fletcherová dostala za svůj výkon ve filmu Oscara.

Hannibal Lecter (Mlčení jehňátek)

Postava kanibala Hannibala Lectera, kterou bravurně vystřihl Anthony Hopkins, patří k těm vůbec nejznámějším padouchům filmových pláten. Vděčí za to i své propracovanosti. Hopkins hrál na první pohled skryté zlo. Na jedné straně byl vysoce inteligentním psychiatrem, na druhé požíračem lidských těl. Oscar byl pak jen stvrzením skvělého počinu.

Darth Vader (Star Wars)

Sípavý dech, znetvořená tvář a děsivá maska. Tři znaky charakterizující padoucha z Hvězdných válek. Je chladnokrevný. Neváhá zlikvidovat své sestry a bratry v chrámu Jediů a ohled nebere ani na děti. Nakonec ale přešel na světlou stranu síly.

Karel Kopfrkingl (Spalovač mrtvol)

Když byla řeč o českých záporácích, nemůžeme nezmínit jednu z nejlepších rolí Rudolfa Hrušínského. Ve filmovém zpracování románu Ladislava Fukse můžeme na jeho postavě sledovat dokonalou studii toho, kam může zlo dotlačit nevýraznou osobnost. Spalovač mrtvol se proslavil i za hranicemi. Paradoxně ne všude ho chápou tak temně jako v Česku. Například v Nizozemsku vyzněl jako komedie.

Amon Göth (Schindlerův seznam)

Ralph Finnes si v kariéře zahrál dva velké záporáky. Známější bude asi jako Lord Voldemort ze série filmů o Harrym Potterovi. Možná ještě výraznějším ztělesněním zla je však jeho velitel v koncentračním táboře, kterého hrál v Schindlerově seznamu. Děsivější je i proto, že Amon Göth skutečně existoval. Po 2. světové válce ho za spáchané zločiny popravili.

Joker (Batman)

Nebylo by Batmana bez Jokera. Šílenec se znetvořeným obličejem a zvráceným smyslem pro humor patří k sérii stejně neodmyslitelně jako titulní postava. Můžete si vybrat, čí podání je vám bližší. Jestli Jacka Nicholsona nebo Heatha Ledgera. Oscara dostal ten druhý.

Stansfield (Leon)

Nájemný vrah, nebo policista? Kdo asi bude tím padouchem? Ano, je to policista. Konkrétně zkorumpovaný Norman Stansfield v podání Garyho Oldmana. Ten vyvraždil rodinu 12leté Mathildy, kterou si zahrála tehdy debutující o dva roky starší Natalie Portmanová. Oldman ve filmu předvedl skvělý výkon, kterým jen podtrhl charakter postavy.

Sweeney Todd (Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street)

Pánové, chodíte k holiči? A viděli jste Sweeneyho Todda? Pak obdivujeme vaši odvahu. V běžném pánském holičství samozřejmě na vraždícího maniaka prahnoucího po pomstě nenarazíte, podle pověsti ale v Londýně v 19. století jeden takový žil. Jmenoval se Benjamin Barker a ve filmu ho ztvárnil Johny Depp.

Freddy Krueger (Noční můra v Elm Street)

Už za svého života byl bestií, která vraždí děti. Jenže si najal dobrého právníka, který ho z problémů vysekal. Rodiče sice vzali spravedlnost do svých rukou, Freddy se ale vrátil. Ve snech jejich dětí, které pak dále vraždil.

Severus Snape (Harry Potter)

Jedna z nejgeniálnějších literárních postav, kterou na plátno skvěle převedl Alan Rickman. Zdánlivý grázl a stoupenec zločinného Lorda Voldemorta. Nic ale není tak, jak to vypadá na první pohled. I ze zloducha se může vyklubat kladný hrdina. Kam si Snapea zařadíte, to už necháváme na vás. Lidský charakter ale vyobrazuje stejně dobře jako všichni předešlí padouši.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek