Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

100 přírodních památek zapsaných se seznam UNESCO je v ohrožení. Může za to člověk

100 přírodních památek zapsaných se seznam UNESCO je v ohrožení. Může za to člověk

Více než 100 míst, které UNESCO zapsalo na seznam světového dědictví, je v ohrožení a může za to člověk. Lidská činnost přímo ohrožuje až polovinu míst, která mají podle světových organizací výjimečnou hodnotu.

Podle studie, o které píše server Huffington Post, je více než 100 míst ohroženo nezodpovědným lidským chování. Jejich zkáza navíc postupuje rychleji, než se očekávalo.

Na seznamu světového dědictví UNESCO jsou zapsána místa, která vynikají svojí krásou, ale také ta, která mají nezastupitelný biologický význam. Patří sem například Galapágy. Ostrovy v jižním Pacifiku totiž hostí několik endemických druhů zvířat, která jsou na tamním prostředí závislá.

Výzkum, který provedli odborníci z univerzity v Britské Kolumbii spolu s několika dalšími organizacemi, se zaměřil především na to, jaký dopad má na tyto památky lidská činnost. Přírodní katastrofy totiž nejsou zdaleka to jediné, co tato místa ohrožuje. Čím dál více a rychleji se na přírodních památkách podepisují válečné konflikty, urbanistický rozvoj nebo turistika.

S výjimkou Evropy se podle odborníků od roku 2000 člověk podepsal na 63 procentech všech přírodních památek světového dědictví UNESCO. Například z Yellowstonského národního parku zmizelo za poslední dvě desetiletí 6 procent lesů.

James Allan, hlavní autor studie, vyzval výbor pro světové dědictví, aby okamžitě zasáhl v lokalitách, které se svým týmem vyhodnotili jako ty nejvíce ohrožené. Podle dalších výzkumníků by měl výbor přehodnotit svoje priority. Loňská zpráva UNESCO totiž informuje hlavně o místech, která jsou ohrožena změnou klimatu. Ty se ale počítají na desítky, nikoli na stovky.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek