Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

12 smrtících bakterií. Začínají vítězit nad léky, ročně by mohly zabít obyvatelstvo o velikosti Česka

12 smrtících bakterií. Začínají vítězit nad léky, ročně by mohly zabít obyvatelstvo o velikosti Česka

Světová zdravotnická organizace (WHO) zveřejnila seznam dvanácti nejnebezpečnějších kmenů bakterií, na které už nezabírají antibiotika. Pokud se na ně nevyvinou účinné léky, hrozí lidstvu vážné nebezpečí. 

Zhruba 700 tisíc lidí každý rok umře kvůli tomu, že se nakazili infekcí, na kterou nezabral žádný dostupný lék. Pokud bude takový trend pokračovat a nepodaří se vyvinout nová účinnější antibiotika, odhaduje se, že do roku 2050 takové infekce ročně zabijí 10 milionů lidí, což zhruba odpovídá počtu obyvatel Česka.

Světová zdravotnická organizace (WHO) nyní přišla se seznamem dvanácti rodin bakterií, které představují pro lidské zdraví nejvážnější hrozbu. Jsou totiž schopné si hledat nové způsoby, jak odolat léčbě a tuto genetickou informaci navíc dokáží předat dál, takže ji od nich mohou převzít další bakterie, na něž přestanou vzápětí rovněž fungovat léky.  

Zveřejněním seznamu chce WHO podnítit výzkum nových druhů antibiotik, kterým by bakterie opět nedokázaly odolat. „Odolnost vůči antibiotikům roste a rychle nám dochází možnosti léčby. Pokud to necháme jen na tržních silách, nová antibiotika, které naléhavě potřebujeme, se nevyvinou včas,“ cituje the Guardian doktorku Marie-Paule Kienyovou z WHO. Organizace proto apeluje na vlády, aby přijaly takové politiky, které podnítí vývoj nových léčiv.

Některé známé bakterie vědci ze seznamu vynechali. Opomenuli například na léčiva rezistentní tuberkulózu, na kterou už se snaží odborníci vyvinout antibiotika. Do seznamu nezařadili ani streptokoky A a B či chlamydie, protože v současné době nejsou pro zdraví lidstva nijak zvlášť zásadní hrozbou.    

„Infekce, které jsou odolné antibiotikům, představují jednu z největších hrozeb moderní medicíny. Bez účinných léčiv nemohou doktoři léčit pacienty. Pokud nevyvineme nová účinnější antibiotika, během jedné generace může na infekce umřít až 10 milionů lidí ročně,“ upozorňuje odborník na infekce odolné léčbě Tim Jinks.  

„Pokud nevyvineme nové léky schopné léčit smrtelné infekce, důležité životy zachraňující léčebné postupy jako chemoterapie a transplantace orgánů či rutinní operace jako císařské řezy či náhrady kyčelních kloubů se stanou příliš nebezpečné,“ dodává Jinks. Spíše než k vyléčení by totiž pacienty nasměrovaly do hrobu.  

Seznam nejnebezpečnějších kmenů bakterií dle WHO:

1. Bakterie s nejkritičtější prioritou pro výzkum léků

 • Pseudomonas aeruginosa: Tato bakterie se ráda vyskytuje zejména na jednotkách intenzivní péče či novorozeneckých odděleních. Při nákaze obývá hlavně sliznice dýchacího a močového ústrojí. Vyvolat může zánět močových cest, středního ucha či hnisání popálenin.
 • Enterobacteriaceae: Většinou jsou neškodnou součástí střevní mikroflóry většiny lidí i zvířat. Zároveň se ale podílejí na množství močových infekcí a různých infekcí zažívacího traktu. Některé druhy způsobují vážné až smrtelné choroby jako je úplavice či mor.
 • Acinetobacter baumannii: Někdy se jí také říká „Irácká bakterie“, protože se náhle objevila v polních nemocnicích během války v Iráku. Dnes se vyskytuje i v civilních nemocnicích, kde pacientům s oslabenou imunitou způsobuje celou řadu přenosných infekcí. Je nebezpečná kvůli tomu, že odolává řadě antibiotik.

2.    Bakterie s vysokou prioritou

 • Enterococcus faecium: Běžně se vyskytují ve střevní mikroflóře. Mohou ale způsobit infekce močových a žlučových cest, gynekologické záněty a pooperační komplikace u operací dutiny břišní.
 • Staphylococcus aureus: Jeden z druhů stafylokoků. Způsobuje celou řadu infekcí od mírných zánětů kůže přes život ohrožující otravy krve po syndrom toxického šoku, který může být i smrtelný.
 • Helicobacter pylori: Žije v hlenu žaludeční sliznice. Způsobuje například záněty žaludku, žaludeční vředy, vyvolat může ale také rakovinu žaludku.  
 • Campylobacter: Napadá trávicí trakt – nákaza se projevuje jako střevní infekce, která svými charakteristikami připomíná salmonelózu. Do člověka se může například dostat ze špatně tepelně zpracovaného nakaženého drůbežího masa. Odborníci proto varují před nadměrným používáním antibiotik v chovech.
 • Salmonella: Bakterie, která způsobuje řadu střevních onemocnění. Zdrojem nákazy je hlavně drůbež. Lidé se nakazí snědením špatně tepelně upravených kontaminovaných vajec či masa.
 • Neisseria gonorrhoeae: Gonokoky vyvolávají hlavně kapavku – pohlavně přenosnou chorobu.

 

3. Bakterie se střední prioritou

 • Streptococcus pneumoniae: Napadá střevní cesty dýchací. Může vyvolávat závažné infekce, jako jsou hnisavé meningitidy, či pneumokokové pneumonie.
 • Haemophilus influenzae: Ohrožuje hlavně děti. Způsobuje vážná onemocnění – meningitidu či hemofilovou epiglotitis, která děti ohrožuje na životě.
 • Shigella: Napadají trávicí trakt. Způsobují bacilární úplavice – vysoce nakažlivé průjmové onemocnění, mezi jehož projevy patří průjem s příměsí krve a hlenu, horečka a křeče v břiše.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek