Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 největších chyb, kterých se dopouštíte při výchově svých dětí

5 největších chyb, kterých se dopouštíte při výchově svých dětí

Také vaše dítě chválíte za každou hloupost? Podle psychologů je takový styl výchovy nebezpečný. Chyby ve výchově dělá každý. Podívejte se na 5 nejčastějších. 

Pochvaly

Neustálé pochvaly jako jsou „hodná holka“ nebo „hodný kluk“, když udělají děti něco dobře, rozdává mnoho rodičů. Fungují jako forma odměny. Děti pak ale začnou očekávat odměnu za všechno, co dělají. Mají problém dělat věci, které vyžadují dlouhodobější práci. Výzkumy dokázaly, že pokud dítě chválíte za to, že se s někým o něco rozdělí, bude v dospělosti lakomější než to dítě, které za to nikdo nechválil. Stejně tak používaní nálepky chytrá či chytrý způsobí, že se dítě v budoucnu bojí riskovat. V podvědomí kvůli tomu, že nechce ztratit tuto nálepku. 

Tresty

Je jasné, že děti musí vědět, co je špatné a co správné. Existují ale mnohem lepší způsoby výchovy, než je taktika šíření strachu. Výzkumy ukázaly, že pokud jsou děti trestány, poslouchají jen ze strachu, ale nic si z toho neodnesou, a má to tedy jen krátkodobý efekt. Z dlouhodobého pohledu se tím narušují vztahy, dítě postupem času může být agresivní, a aby předešlo problémům, častěji se uchyluje ke lžím.

Zlehčování pocitů dětí

Větami jako „ale no tak, vždyť to není tak zlé“ nebo „prosím tě, tvoje problémy bych chtěl mít“ či „kluci nebrečí“ se dotýkáme křehkých dětských citů a zlehčujeme jejich emoce. Dítě se za svoje pocity začne stydět. Takové děti bývají častěji bojácné a úzkostné.

Přílišná ochrana

Každý rodič chce, aby jejich dítě bylo šťastné. Jenže přehnané zametání cesty a ochrana dětí před zklamáním či neúspěchem zabraňuje tomu, aby se dítě poučilo ze svých chyb a převzalo zodpovědnost za vlastní činy. Ochrana dětí před špatnými zážitky je nepřipraví na reálný život, kde člověk čelí výzvám každý den.

Soutěživý rodič

Snažit se dostat z ratolestí to nejlepší a tlačit jej ke stále lepším výkonům může sice u některých dětí vést k výjimečným výsledkům. Jenže u jiných tento stále modernější styl výchovy zanechá trvalé následky. Děti, na které byly kladeny příliš vysoké nároky, končí v budoucnu úzkostné, nespokojené a nešťastné.  

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>