Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 rizik, která přinášejí domácí porody

5 rizik, která přinášejí domácí porody

Domácí porody jsou tématem, které rozděluje společnost nejen v Česku. Velmi populární jsou třeba v Nizozemsku, kde tak rodí 16 procent žen, v Kanadě jsou domácí porody podle statistik stejně bezpečné jako porody v nemocnici. Naopak ve Spojených státech je domácí porod dvakrát nebezpečnější než v porodnici. Podívejte se na 5 rizik, které domácí porody přinášejí. 

Dětská úmrtnost

Podle studií z některých zemí je u domácích porodů dvakrát větší riziko smrti dítětě, než je tomu v nemocnici. Řadě nestandardních situací bez lékařských přístrojů nelze předejít.

Ohrožení života matky
Nejčastější příčinou úmrtí matky (až v polovině případů) při porodu je krvácení. Dojít k němu může během pár minut. Zatímco v nemocnici bývá k dispozici transfúze, v domácím prostředí je záchrana obtížnější.

Zdraví matky

V případě, že má žena cukrovku, vysoký krevní tlak, epilepsii či trpí jinou chronickou nemocí, nedoporučuje se doma rodit vůbec. Stejně tak pokud dříve rodila císařským řezem. Riziko zdravotních problémů je totiž v těchto případech výrazně vyšší.

Sanitka nemusí vždy pomoci
Ženy často nechtějí rodit v nemocnici, protože jim připadá tamní přístup neosobní. Argumentují tím, že si při komplikacích zavolají sanitku. Jenže sanitka nedokáže přijet vždy v řádu pár minut, kromě toho nemusí mít u sebe správné vybavení. V žádném vozidle záchranné služby není operační sál, píše se na webu Abctehotenství.cz.

Císařský řez

Asi čtvrtina českých žen rodila císařským řezem, přestože někteří argumentují, že se k němu často přistupuje zbytečně. Někdy je ale opravdu nevyhnutelný. V případě, že stav ženy začne tento zákrok vyžadovat, rozhodují často minuty. Záchranná služba jej udělat nemůže.