Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

6 rad proti jarní depresi, které fungují

6 rad proti jarní depresi, které fungují

Možná to znáte. Venku se ukazují první paprsky jarního slunce. Rozednívá se dříve a objevují se první květy. A vy máte náladu nanic. Jste unavení, nic vás nebaví a nejradši byste zalezli někam, kde na vás nebude nikdo mluvit. Někteří zažívají jarní depresi každý rok. Dá se jí ale vyhnout, nebo ji alespoň zmírnit?

Naplánujte si „lepší časy“

Ani když máte dojem, že se proti vám spiknul celý svět, nesmíte přestat myslet na budoucnost. Začněte přemýšlet, kam vyrazíte v létě na dovolenou nebo na výlet. Projděte si nabídky na internetu, případně si o vaší vysněné destinaci víc přečtěte nebo si stáhněte nějaký cestopisný dokument. Přestože teď nechcete ani vytáhnout paty z domu, věřte, že bude líp, a naplánujte si něco, na co se v budoucnosti můžete těšit.

Oživte stará přátelství

Při špatné náladě někdy nepomůžou ani věrní přátelé. Zkuste proto třeba obnovit vztahy, které jste už dávno pohřbili. Uspořádejte sraz kamarádů ze střední školy nebo se spojte s kolegy z bývalé práce. Třeba z toho nevznikne nerozlučné přátelství, ale možná vám pomůže, když alespoň na chvilku změníte lidi kolem sebe.

Pomozte jiným

Zní to hrozně, ale občas nám ke vzpamatování pomůže, když zjistíme, že existují horší problémy, než jsou ty naše. Zkuste se připojit k dobrovolníkům. Nabídek pomoci je spousta. Můžete třeba s partou nadšenců vyčistit park plný odpadků nebo jděte dělat společnost starým lidem do domova důchodců. Pocit z nezištné pomoci vás nabije na několik dní dopředu.

Udělejte si den pro sebe

Doba mezi zimou a jarem je časem přechodu, který pociťuje i naše tělo. Pokožka je vysušená a unavená. Pokuste se jí zlom mezi zimou a jarem proto co nejvíce ulehčit. Zajděte si na jeden den do wellness centra a nechte o sebe pečovat. Odstřihněte se od online světa a alespoň 24 hodin nechoďte na e-mail, facebook a sociální sítě. Pokud nechcete utrácet za péči profesionálů, udělejte si lázně doma. Napusťte si vanu, udělejte si pleťovou masku nebo zábal na vlasy a relaxujte.

Vyčistěte šatník

„Nemám co na sebe!“ je věta, která zní nejčastěji snad právě v období přelomu zimy a jara. Objemné bundy, svetry a vlněné punčocháče míří do skříně, ale vy máte pocit, že z ní nemáte co vytáhnout. Protřiďte své kousky a co už nosit nechcete, můžete prodat na internetu nebo věnovat na charitu. Vydejte se pak na nákupy a pořiďte si nové věci, na které se budete těšit a kontrolovat kvůli nim každý den teploměr, abyste si je už mohli obléknout.

Stanovte si cíl

Nikdy není pozdě začít. Od novoročních předsevzetí sice už uplynul nějaký čas, určitě to ale neznamená, že nemůžete začít teď. Vždycky jste snili o tom, že budete chodit pravidelně běhat? Nebo že zvládnete rozštěp? Nikdy není pozdě. Začněte pomalu a naplánujte si, kdy se svému novému koníčku budete věnovat. Samozřejmě, ne vždy to vyjde a pokaždé třeba nebudete mít tolik času, kolik byste chtěli. Užívejte si ale každou chvíli, kterou vašim zájmům můžete věnovat. Zapisujte a dokumentujte své úspěchy nebo si najděte třeba i na internetu ostatní se stejným koníčkem.