Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

7 překvapivých vlastností inteligentních lidí. Kolik z nich máte vy?

7 překvapivých vlastností inteligentních lidí. Kolik z nich máte vy?

Dobré známky ve škole ještě neznačí inteligenci nebo úspěch v životě. Zatímco jedničkáři mají občas své hodnocení pečlivě vydřené, géniové školou mohou proplouvat spíše s lehkostí a i bez biflování dokáží studovat s dobrými známkami. Spojují ale přece jen inteligentní lidi nějaké společné znaky? Je jich celkem sedm a pravděpodobně byste je nečekali.

Lenost

Vlastnost, kterou byste od inteligentních lidí asi nepředpokládali. Je ale pravda, že chytří lidé se mohou snáze začít nudit, protože je jim vše jasné dřív než ostatním. Proto se svému okolí mohou zdát méně aktivní, protože se zabývají svými myšlenkami, a tak jim to mnohdy vyhovuje.

Tyto závěry potvrdila i studie vědců z univerzity Florida Gulf Coast, která porovnávala dvě skupiny lidí. V jedné byli ti, kteří v dotazníku uvedli, že rádi přemýšlejí a hledají nová řešení. Druzí naopak odpovídali, že podobně myslí jen, když musí. U obou skupin pak vědci porovnávali množství pohybu za týden. A výsledky potvrdily jejich předpoklady. „Myslitelé“ se během pracovních dní pohybovali výrazně méně, než druhá skupina. Zajímavé bylo, že jinak významné rozdíly se o víkendu srovnaly.

Nikdo není neomylný

Inteligentní lidé se údajně v životě dokážou posunovat dopředu, protože umí uznávat své chyby. Co víc, z omylů se dokáží učit, a proto mohou být úspěšnější než ostatní. Ti často hledají chyby všude jinde, jen ne u sebe, a proto je opakují, což potvrdila i studie výzkumníků z Toronta.

Inteligentní dlaždiči

Vulgární mluva je v obecných představách spjatá spíše s nižším intelektem. Podle výzkumu z roku 2015 ale i pořádné nadávání vyžaduje vyšší IQ. Konkrétně bohatou slovní zásobu. Zjistili to výzkumníci z univerzity v Massachusetts. Ti testovali, kolik různých nadávek dokáží lidé během minuty vymyslet. Poté po nich chtěli, aby 60 sekund také vyjmenovávali co nejvíce různých zvířat, která znají. Při porovnání zjistili, že ti, kteří měli bohatší slovní zásobu (dokázali vyjmenovat nejvíce druhů zvířat), také znali nejvíce nadávek a tabuizovaných slov. Při analýze používání sprostých výrazů navíc padlo další tabu – ženy mají v tomto oboru poměrně stejně bohatou zásobu slov jako muži.

Noční sovy

Zůstáváte vzhůru dlouho do noci? Tak to možná značí, že jste prudce inteligentní. Vědci zjistili, že ti nejchytřejší chodí do postele nejpozději. Nejvyšší IQ měli dle amerického průzkumu osoby, které v týdnu usínaly 29 minut po půlnoci. Nejméně bystří uléhali průměrně už ve 23:41. O víkendu pak nejinteligentnější testovaní šli do postele až pár minut před druhou v noci.

Knihomolové

Kdo víc čte, ten víc ví. To je jednoduchá rovnice, která ani nepotřebuje ověření. Kanadští experti ale zjistili, že čtení nezvyšuje jen množství vědomostí. Pravidelná četba totiž zlepšuje paměť, komunikační schopnosti a soustředění.

Milovníci černého humoru

Máte rádi morbidní a nekorektní humor? Pak se asi hodnota vašeho IQ pohybuje v horní části inteligenční stupnice. Tvrdí to vídeňská výzkumnice Ulrike Willingerová, která zkoumala souvislosti mezi chytrostí a oblibou černého humoru. Zjistila, že nejvíce si morbidní vtipy užívali ti nejchytřejší, kteří se výzkumu účastnili. Zároveň byli také nejméně agresivní a měli vyšší vzdělání než ostatní.

Inteligentní opilci a narkomani

Rodiče by si měli dávat pozor na nadané děti. Podle britské studie totiž inteligentní potomci snáze tíhnou v pubertě a v dospělosti k drogám a alkoholu. Závěry vycházejí z londýnské studie, která zjišťovala výši inteligence u 11letých a později ke stejným osobám vrátila, když jim bylo 42 let. Vzorek skoro sedmi tisíc sledovaných prokázal, že vyšší inteligence v dětském věku pravděpodobně znamená větší náklonost k drogám v dospělosti. Dle výsledků pak více nelegálním látkám podléhaly ženy.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek