Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Air India zavedla speciální místa pro ženy. Chce je tak chránit před sexuálními útoky

Air India zavedla speciální místa pro ženy. Chce je tak chránit před sexuálními útoky

Téma sexuálního obtěžování žen posuzují v Indii velice vážně, mimo jiné také proto, že se země těší nechvalné pověsti kvůli četným skupinovým znásilněním. Nové opatření zavedl i národní letecký dopravce Air India.

Od poloviny ledna jsou v letadlech společnosti Air India vyhrazena speciální místa pro ženy. Jedná se o šest sedadel v ekonomické třídě na palubě každého letu. Dopravce k opatření sáhl v souvislosti s množícími se případy sexuálního obtěžování, ke kterým docházelo dokonce i za letu.

Letušky a stewardi byli také nově vybaveni plastovými pouty, kterými mohou zpacifikovat pasažéry, kteří by se při cestě vymkli kontrole. „Jako národní dopravce jsme odpovědní za to, aby se naše klientky cítily na svých cestách pohodlně,“ říká generální ředitelka společnosti Air India Meenakshi Maliková.

„Mezi našimi cestujícími je mnoho žen, které létají samy, a my jim zkrátka vyčlenili pár sedadel,“ dodala šéfka aerolinií. Za speciální sedadla nebude firma účtovat žádný příplatek. Krok společnosti si našel řadu příznivců, nechybějí ovšem ani oponenti.

„Je to nepraktický krok, který povede k diskriminaci na základě pohlaví,“ citoval deník Independent výrok prezidenta Indické unie cestujících v letecké dopravě Sudhakara Reddyho pro list Hindu. Aerolinie vzbudily v minulosti svými kroky týkajícími se žen jak nadšení, tak pohoršení.

V loňském roce potěšila společnost příznivce genderové vyváženosti akcí, kdy na mezinárodní den žen vyslala na trasu Nové Dillí – San Francisko letoun, jehož posádku tvořily výhradně ženy, čím si vysloužila světový rekord.

Jen o rok dřív se naopak aerolinie Air India ocitly pod palbou kritiky. Důvodem bylo propuštění 125 členů palubního personálu včetně žen kvůli nadváze. Vedení firmy tehdy argumentovalo tím, že členové posádky s nadváhou jsou v případě mimořádné události méně akceschopní.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek