Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Američané sebrali nacistům uran a pak ho použili k útoku na Hirošimu, tvrdí badatel

Američané sebrali nacistům uran a pak ho použili k útoku na Hirošimu, tvrdí badatel

Nacistické Německo bylo zřejmě mnohem blíže výrobě atomové bomby, než si historici doposud mysleli. V nové knize Critical Mass to píše vědec Carter Hydrick. Ten také tvrdí, že nacistům zabavený obohacený uran následně použily Spojené státy při konstruování bomby svržené na Hirošimu.

Hitlerův režim rozjel svůj atomový program krátce po napadení Polska v září 1939, které odstartovalo druhou světovou válku. Na jejím konci už byli Němci blízko k úspěchu. Věřili, že nová zbraň ještě zvrátí jejich porážku.

Do kapitulace to ale nestihli. Zásoby obohaceného uranu následně chtěli převést do Japonska. Na ponorce U-234 spolu s materiálem pluli i někteří vysoce postavení nacisté včetně vědců a inženýrů. Americké jednotky však loď zastavily.

Posádka ponorky se Američanům vzdala 15. května 1945. Hydrick v knize tvrdí, že obohacený uran, který vezla, následně armáda USA využila při konstrukci bomby svržené na japonské město Hirošima v září téhož roku.

Informaci o tom, že na U-234 kromě nacistických elit cestovaly také zásoby obohaceného uranu, Hydrick opírá o depeše velitelů. Vědec v nich objevil pokyny, aby vojáci drželi posádku ponorky stranou tisku. Přímo také zmiňují přítomnost uranu. „Tyto nádoby by se neměly otevírat, jinak se látka stane nebezpečnou,“ praví.

Hydrickova zjištění vyvolala debatu mezi historiky. Ti o německém jaderném programu sice věděli, domnívali se ale, že Třetí říše byla od konstrukce atomové zbraně mnohem dál.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek