Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Americká armáda řeší obří skandál. Z vojenské základny se potají stal nevěstinec

Americká armáda řeší obří skandál. Z vojenské základny se potají stal nevěstinec

Americká bezpečnostní společnost Sallyport má pořádný problém. Je podezřelá z toho, že na vojenské základně v Iráku, kterou měla hlídat, nechávala téct alkohol proudem, provozovala soukromý nevěstinec a nechala si ukrást vojenské zařízení přímo pod nosem. 

Deník Washington Post, který o kauze informoval, uvádí, že bezpečnostní firma Sallyport měla vojenskou základnu v iráckém Baladu střežit od roku 2014, poté, co vyhrála zakázku na její ochranu za 700 milionů dolarů. Jenže kontrakt podle všeho uzmula nepravá společnost. Seznam údajných prohřešků Sallyportu je totiž pořádně dlouhý.

Podle vyšetřovatelů se do objektu, který má fungovat pod striktním bezpečnostním dohledem a v přísném režimu, hned po převzetí základny dostalo neoprávněné vozidlo, které se objektem chvíli klidně projíždělo, a následně odjelo. Tím ale trable jenom začaly. Postupem času totiž začlo mizet vojenské zařízení, například armádní vozidlo SUV či elektrické generátory.

Mělo však být ještě hůř. Na základnu byl údajně masivně pašován alkohol v takové míře, že letadla, která jej na základnu dodávala, byla na „čumáku“, kde alkohol vozila, přetížená. A jako třešničku na dortu si zaměstanci bezpečnostní firmy na základně zřídili soukromý nevěstinec.

Pokud se podezření na tyto prohřešky potvrdí, bezpečnostní agentura a její zaměstnanci nejspíše budou čelit žalobě amerického Pentagonu.