Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Americká CIA ochromená strachem a paranoiou. Bojí se čínských špionů

Americká CIA ochromená strachem a paranoiou. Bojí se čínských špionů

Americká zpravodajská služba CIA má zaděláno na pořádný problém. Podle magazínu Newsweek se totiž zmítá ve zmatcích kvůli obavám, že byla infiltrována čínskými dvojitými agenty. Podle zdrojů magazínu, které jsou se záležitostí obeznámeny, trvá tento stav již od roku 2010, od doby kdy se CIA snažila naverbovat Glenna Duffie Shrivera.

Shiver přišel americké zpravodajské službě jako ideální kandidát. Skvělý student s vysokým IQ, se zájmem o politické a ekonomické záležitosti, brilantní v jazycích. Faktorem X v jeho případě bylo to, že měl studijní a pracovní zkušenosti z Číny a hovořil plynně mandarínsky. Jediná chyba na kráse jinak dokonalého profilu? Byl to čínský špion.

Na to, že Čína chce nasadit Shivera do CIA jako dvojitého agenta se přišlo při důkladné bezpečnostní prohlídce. Na následném předpolygrafovém výslechu byl Shiver už tak nervózní, že z místnosti utekl. O pár týdnů později, když nasedal do letadla s vidinou úniku z USA, už si pro něj přišli agenti FBI se zatykačem.

„Dědictví tohoto případu, byť se odehrál již před sedmi lety, děsí americkou administrativu až do dnešních časů,“ říká pro Newsweek zdroj obeznámený se situací v CIA. A to údajně do takové míry, že čínští Američané jsou v CIA bráni jako „rizikové zboží,“ protože existují obavy, že protějšek CIA, čínská MSS, je již svedl na svou stranu.

Bývalý agent americké zpravodajské služby nyní uvádí, že CIA se kvůli čínské špionážní expanzi zmítá v totální paranoie. „Problém je to, že vždycky kolují nějaké povídačky. Osboně si myslím, že někdo se skrze systém prověrek opravdu dostal, nicméně nejsem si vědomý toho, že by v současnosti probíhalo nějaké vyšetřování,“ říká pro Newsweek bývalý vrcholný představitel agentury. „Tato vyšetřování zaměřená na odhalení cizích špionů jsou však vedena velice nenápadně a ví o nich jen velmi málo lidí,“ dodává.

Nervozita ohledně čínských agentů však v Langley trvá, svědčí o tom například nejnovější případ, kdy úřady kvůli kontaktům s čínskými zpravodajci na konci března zatkly Candace Marie Claibornovou.

Vypadá to tak, že čínská MSS se může radovat - CIA má totiž co se týče Číny podobné spektrum možností, jako Sofie v Sofiině volbě. Tím, že vnímá Američany, kteří mají například díky studiu vyšší expozici vůči Číně, jako potenciální dvojité agenty, se může připravovat o bystré mozky, nadějné špiony. A pokud by rekrutovala lidi bez zkušeností či jazykové vybavenosti, proces výcviku špionů by se výrazně prodloužil i prodražil. Podle dostupných informací to však vypadá, že paranoia z rekrutování čínského agenta zatím vítězí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek