Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Americká smetánka naletěla. Z luxusního festivalu se stal boj o přežití

Americká smetánka naletěla. Z luxusního festivalu se stal boj o přežití

Nadšení pro projekt je určitě dobrá věc, ale někdy může být i na škodu. To byl případ festivalu Fyre, který měl být ukázkovou akcí pro bohaté Američany. Ranní jóga s instruktorem, světoznámé modelky na jachtách, exkluzivní kulinářské zážitky a vystoupení špičkových muzikantů se ale nekonaly. Kvůli chybám organizátorů nakonec čekal návštěvníky děsivý zážitek.

Událost pro VIP, jakou svět ještě neviděl. Tak na sociálních sítích pomáhaly propagovat luxusní hudební festival na Bahamách celebrity jako Emily Ratajkowski, Kendall Jenner nebo Bella Hadid. Vše se tvářilo naprosto dokonale, a tak si stačilo přichystat minimálně 1.200 dolarů (téměř 30.000 korun) na nejlevnější vstupenku. Nejdražší pak dosahovaly šestičíselných cifer v dolarech, ty měly údajně zajistit držitelům neopakovatelný zážitek v luxusním prostředí plném slavných a bohatých.

Po příjezdu na místo ale čekalo návštěvníky nepříjemné překvapení. Po celebritách nebylo nikde ani stopy, stejně jako po luxusních zážitcích. Organizátoři tak dodrželi snad jen jeden slib. S jistotou lze totiž říct, že ten, kdo doputoval na místo konání festivalu Fyre, na své zážitky nejspíš skutečně do smrti nezapomene.

Oba zakladatelé festivalu, kterými byli rapper Ja Rule a podnikatel Billy McFarland, si organizaci akce představovali tak trochu jako Hurvínek válku. Pro nápad uspořádat akci na Bahamách se nadchli, když je o rok dříve dispečeři nasměrovali na tamní letiště na nouzové přistání, a oni poprvé spatřili krásy ostrova.

Bohužel pro tisíce lidí, kteří si zakoupili na Fyre festival vstupenky, si dvojice nedokázala včas uvědomit, že je k realizaci tak ohromného projektu zapotřebí také nějaká infrastruktura. Ta je ovšem na Bahamách značně zastaralá, což výstavbu luxusního rekreačního areálu pro hudební událost zkomplikovalo hned zkraje. Další chyba tvůrců akce spočívala v tom, že nepočítali s tím, že si budou muset přes úřady vyřídit nejrůznější povolení, což je proces, který mnohdy zabere i několik let.

Ve výsledku tedy návštěvníky nepřivítala luxusní oáza relaxace a exkluzivních zážitků, ale polorozpadlé skládací židle, stany a místo prvotřídní kuchyně suchý toastový chléb se dvěma plátky sýra a oschlým listem salátu. Mezi snobskými návštěvníky akce se rázem začala šířit panika. Odhodili selfie tyče a začali se prát o postele.

„Ani jediná věc, kterou slíbili na webu, se neuskutečnila,“ rozčiloval se v rozhovoru pro New York Times jeden z návštěvníků akce, třiatřicetiletý Shivi Kumar z New Yorku. Společně s přáteli si zakoupili balíček za 3.500 dolarů, který jim měl zajistit mimo jiné ubytování v luxusním apartmánu se čtyřmi ohromnými postelemi a stylově zařízeným obývacím pokojem. Místo toho je po příjezdu nahnali do stanu. Ne každý plátěný přístřešek přitom disponoval postelemi.

„Lidi kradli postele z ostatních stanů. Byl to chaos. Nikdo nepřišel, aby nás v rámci našeho ubytování – pokud tomu tak lze říkat – zkontroloval, takže organizátoři vůbec netušili, kdo je na místě a kdo ne,“ popisuje Kumar. „Stany neměly zámky, postele byly vlhké, povlečení promočené,“ stěžoval si obyvatel New Yorku. Noc předtím, než přijeli návštěvníci na festival, se totiž místem prohnala bouře a zničila i to málo, co se podařilo pro návštěvníky nachystat.

Otřesný zážitek americké zlaté mládeži už nejspíš nikdo z mysli nevymaže, je ovšem potřeba říct, že se organizátoři nakonec zachovali férově. Lidi z místa nepovedené akce přepravili zpět do USA a dokonce jim vrátí všechny peníze. Za rok pak chystají další ročník povedené akce. Tentokrát by se měla uskutečnit na pláži ve Spojených státech a bude volně přístupná pro každého.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek