Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Apple letos slaví 40. narozeniny. Kde jsou jeho první zaměstnanci dnes?

Apple letos slaví 40. narozeniny. Kde jsou jeho první zaměstnanci dnes?

Technologický gigant Apple letos slaví významné jubileum. Před deseti lety se začal prodávat první iPhone. A před čtyřiceti lety firma Apple v garáži rodičů Steva Jobse vznikla. Tehdejší první zaměstnance zřejmě ani nenapadlo, kam se společnost ze skromných poměrů časem vypracuje. Jak vypadalo první oficiální sídlo firmy a kam to dotáhli tehdejší první zaměstnanci technologického giganta?

Steve Jobs

Jobs v roce 1976 založil firmu Apple se svým přítelem Stevem Wozniakem. Vymysleli první verzi osobního počítače, který ještě neměl obrazovku, a pojmenovali ho Apple I. Firma se stala technologickým průkopníkem a řadu let přináší na trh inovace dříve než ostatní výrobci počítačů a chytrých zařízení.

Steve Jobs na nátlak některých členů vedení musel ve firmě Apple v roce 1985 skončit. Založil firmu NeXT Computer, která ale vyráběla příliš drahé přístroje. Apple společnost roku 1997 odkoupil a Jobs se opět dostal do čela svojí bývalé společnosti. Byl také ředitelem úspěšné firmy Pixar, která vyrobila několik úspěšných animovaných filmů pro Disneyho.

V roce 2011 Jobs zemřel na komplikace spojené s rakovinou slinivky. Jobsova žena Lauren zdědila po manželovi jmění ve výši přes 14 miliard dolarů a je čtvrtou nejbohatší ženou planety. 

Steve Wozniak

Wozniak poznal Jobse v roce 1971. Spojovala je záliba v technologiích, která je nakonec postrčila k založení společné firmy Apple. Wozniak předtím pracoval pro firmu Hewlett-Packard, kde navrhoval kalkulátory. Stál u zrodu prvních počítačů firmy a z Applu odešel na začátku roku 1985, protože ho údajně přestalo bavit, že se z něj stal více manažer než vývojář.

Wozniak je známý filantrop, který neváhá podpořit různé dobročinné projekty. Školy ve svém okrsku prý kompletně vybavil počítačovým zařízením. Jeho jmění se odhaduje na 100 miliónů dolarů

Daniel Kottke

Jeden z prvních zaměstnanců Applu potkal Jobse na vysoké škole v roce 1972, kde koketovali s LSD. Spolu se také v roce 1974 vydali na spirituální cestu do Indie. Po tomto zážitku se na několik měsíců rozešli, přestože zůstali ve spojení. V roce 1976 pak Jobs Kottkemu nabídnul, zda by se nechtěl zapojit do nového projektu vývoje osobního počítače. V dalším roce po dokončení studií se Kottke k firmě připojil jako plnohodnotný zaměstnanec. Společně s Jobsem a jeho přítelkyní a matkou prvního Jobsova dítěte Chrisann Brennanovou bydleli nějakou dobu společně.

Kottke v roce 1983 neopatrně prozradil novinářům, že Jobs má dceru Lisu, kterou ale před veřejností tajil. Po této aféře se jejich vzájemné vztahy zhoršily a Kottke z Applu v roce 1984 odešel. 

Bill Fernandez

Prvním oficiálním zaměstnancem na plný úvazek se stal Bill Fernandez, který navrhoval uživatelské prostředí. S Jobsem se poprvé setkal na střední škole a ze sousedství znal také Steva Wozniaka. U Applu pomáhal navrhovat už první model Apple I a u firmy zůstal až do roku 1993. Poté založil firmu Ingres, která se specializovala na vytváření databází.  

Mike Markulla

První sponzor, který aktivity Applu finančně podpořil, byl bývalý zaměstnanec firmy Intel Mike Markulla. Do Applu investoval čtvrt milionu dolarů, za což mu připadlo 30 procent firmy. Experti odhadují, že jeho investice ale odpovídala pouhým deseti procentům tehdejší hodnoty Applu.

Markulla společnost opustil v roce 1997 po návratu Steva Jobse do čela firmy. Investoval do několika start-upů a podporuje také dobročinné projekty. V současnosti jeho jmění dosahuje přibližně 1,2 miliardy dolarů.

Michael Scott

Scott byl prvním generálním ředitelem společnosti, kterého do funkce dosadil Mike Markulla. Firmě dal profesionální tvář a vytvořil první ucelený byznysplán. Pamětníci ale říkají, že se s  Jobsem často hádali, protože Scott byl uťápnutým úředníkem, který se nechtěl pouštět do riskantnějších inovací.

Scott opustil firmu v roce 1981. Ten rok nečekaně propustil polovinu týmu, který pracoval na Applu II. Nyní se zabývá mineralogií. Podporuje množství charitativních organizací a snaží se vyvinout přístroj, který by dokázal identifikovat pouhým přiložením složení kamenů v přírodě. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek