Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Arktida je v ohrožení. Za pár let by z ní mohl led úplně zmizet. Proč taje rychleji než Antarktida?

Arktida je v ohrožení. Za pár let by z ní mohl led úplně zmizet. Proč taje rychleji než Antarktida?

Arktida taje mnohem rychleji, než se čekalo, a do roku 2040 by z oblasti kolem Severního pólu mohl led nadobro zmizet. Alarmující zjištění přinesla zpráva Arktické rady, která sdružuje státy, jejichž území do oblasti zasahuje. Ničivé důsledky globálního oteplování se nevyhýbají ani Antarktidě, tání je zde ale z několika důvodů mnohem pomalejší. Proč? S vysvětlením přišla německá stanice Deutsche Welle.  

Zatímco budoucnost Arktidy nevypadá vůbec růžově, prognóza pro kontinent u jižního pólu je lepší, než se předpokládalo. Podle vědců z univerzity v Leedsu je skutečná míra tání Antarktidy v porovnání s dřívějšími odhady pouze třetinová. Zde ale veškerý optimismus končí. Antarktida následkem globálního oteplování taje a trhlinka na čtvrtém největším šelfu může předznamenávat katastrofickou podívanou, kdy se jeden z největších ledovců rozpadá do moře.

Vědci se shodují, že globální změny klimatu v budoucnu povedou k roztání ledu jak na severním, tak na jižním pólu. Teplota vzduchu i vody totiž neustále roste a období zimy je stále kratší, ledové kry se tak stále zmenšují. Tento proces však na obou pólech probíhá odlišně. Proč?

Stejné, ale přesto odlišné

Arktida i Antarktida jsou vzdálená mrazivá místa plná ledu, proto mají lidé často dojem, že jsou téměř identická. Ve skutečnosti jsou však velmi odlišná. První, nejviditelnější rozdíl jsou zvířata, která zde žijí. Zatímco Arktida je přirozeným prostředím pro lední medvědy, například tučňáci jsou typickým zvířecím druhem pro Antarktidu.

Druhým kontrastem je geografie. Arktida je fakticky polo-uzavřený oceán, který je téměř kompletně obklopený pevninou. Led tak nemá příliš mnoho místa, aby se rozpínal do stran. Kry se pak hromadí jedna přes druhou a vyvářejí masivní hřebeny. Arktický led je navíc tlustší a zamrzlý zůstává i během léta. V zimě led dosahuje rozlohy 15 milionů kilometrů čtverečních, na konci léta pak obvykle zůstane asi sedm milionů.

Naopak Antarktida je pevnina obklopená oceánem. Mořský led se zde volně pohybuje a často pluje na sever do teplejších vod, kde v letních měsících roztaje. Led, který se na Antarktidě vytvoří během zimy, tak v létě na rozdíl od Arktidy téměř roztaje. V zimních měsících rozloha ledu dosahuje až 18 milionů kilometrů čtverečních, koncem léta však zůstanou asi jen tři miliony.

Na Arktidu působí vyšší teplota oceánu

Zvětšování a tání ledu je součástí každoročního cyklu a malé kolísání objemu mořského ledu je naprosto běžné. Od počátku 70. let však vědci zaznamenávají stále větší ubývání ledu jak v Arktidě, tak v Antarktidě. Důvodem je globální změna klimatu. Vzhledem k tomu, že je Arktida ve skutečnosti oceán a je složena převážně z mořského ledu, je více ovlivňována rostoucími teplotami oceánu než Antarktida, která je naopak pevninou pokrytou ledem.

Antarktida je v menším ohrožení také z dalšího důvodu. Ztrácí sice mořský led, na jiných místech se ale tvoří led nový. Zatímco tak západ Antarktidy taje, silné sněžení ve východní a centrální oblasti způsobuje, že zde led přibývá. I za tímto jevem podle odborníků stojí globální změny. Čím jsou totiž teploty vyšší, tím je větší i vlhkost, která následně vede právě ke sněžení. Led na Antarktidě tak vzniká a taje zároveň. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek