Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bez ní by Broučci ve Večerníčku mluvili jinak. Zemřela scénáristka Anna Jurásková

Bez ní by Broučci ve Večerníčku mluvili jinak. Zemřela scénáristka Anna Jurásková

Ve věku 92 let zemřela scénáristka Broučků, Lišky Bystroušky a dalších večerníčků a pohádek Anna Jurásková. ČTK to dnes oznámila Karolína Blinková z tiskového oddělení České televize, v jejímž vysílání se díla Juráskové objevují dodnes. Podílela se na vzniku téměř tisícovky pořadů, včetně desítek televizních pohádek a řady známých večerníčků pro děti.

Jurásková přenesla do seriálové a filmové podoby pohádky tak slavných autorů, jako byli Jan Drda, Josef Lada, Jan Karafiát, Rudolf Těsnohlídek nebo Václav Čtvrtek. Přímo se Čtvrtkem spolupracovala na scénáři večerníčku O loupežníku Rumcajsovi a podle Čtvrtkových knih pak napsala scénáře pro večerníčky Pohádky z mechu a kapradí, O vodníku Česílkovi nebo O makové panence a motýlu Emanuelovi.

Generace malých diváků také vídaly v televizi její zpracování Karafiátových Broučků nebo Těsnohlídkovy Lišky Bystroušky. Ještě širší je paleta televizních pohádek, na jejichž vzniku se Jurásková podílela. „Celkově napsala 70 pohádek," uvedla Blinková.

V letech 1951 až 1981 Jurásková pracovala jako dramaturgyně v Československé televizi a později s televizí spolupracovala externě. „V roce 2010 dostala cenu za mimořádný scenáristický přínos České televizi," doplnila Blinková.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek