Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bitva o toalety. Do školy ve Velké Británii kvůli nim musela policie

Bitva o toalety. Do školy ve Velké Británii kvůli nim musela policie

Pozoruhodný spor vypukl na střední škole v severním Yorkshiru potom, co tamní vedení vyhláškou omezilo dobu, kdy žáci můžou navštěvovat toalety. Ze studentů a jejich rodičů na straně jedné a vedení školy a vyučujících na straně druhé se totiž kvůli kurióznímu nařízení rázem staly dva nesmiřitelné tábory.

Na čtyřicet studentů střední školy Bedale se odebralo v pátek na školní sportoviště, kde začali protestovat proti vymezenému času k návštěvě toalet. Podle nového nařízení ve školním řádu smějí studenti na záchod dvakrát denně – v rozmezí 11:05-11:25 a potom o hodinu později, 12:25 -12:45.

Škola je kritizována za porušování lidských práv, vedení se brání, že jsou studentům k dispozici toalety i mimo vymezenou pauzu, a to na vyžádání nebo v případě, že vlastní kartu od lékaře, která potvrzuje, že na toaletu musejí. Rodiče škola o svém rozhodnutí informovala dopisem z února, kde své rozhodnutí odůvodňuje tím, že do hlavní budovy, kde se toalety nacházejí, není po 12:45 umožněn tak jako tak přístup.

Internet překypuje reakcemi rozzuřených rodičů. „Domnívám se, že to je ponižující a nedůstojné a porušuje to lidská práva, pokud není někomu umožněno použít toaletu jindy než ve vymezenou dobu v případě, že nemá speciální potřeby potvrzené ze strany lékaře. A je naprosto strašné, že není možné, aby si děti po obědě došly na toaletu,“ cituje deník Independent jednoho z rozhořčených rodičů, jelikož obědy se vydávají do 13:10, a to už záchody nefungují.

Jiný uvádí situaci, kdy jeho dcera nemohla vykonat své biologické potřeby, jelikož přišla v hraniční dobu. „Moje dcera musel zůstat ve třídě po vyučování a dodělat práci, kterou měla uloženu navíc. Pak šla na toaletu, kam dorazila ve 12:45, ale už ji odmítli vpustit dovnitř,“ zlobí se další ze zákonných zástupců.

Vedení školy oproti tomu argumentuje tím, že vymezené časy k návštěvě toalet jsou pouze jedním z kroků akčního plánu, který má pomoci eliminovat stávající nešvary na škole, jako je potulování se žáků po chodbách v průběhu vyučovacích hodin nebo přísnější dodržování nošení školních uniforem.

Žáci mohou podle vedení na toalety i mimo vymezenou dobu, jen musejí mít povolení od lékaře, případně jsou povinni požádat vyučujícího, aby je pustil. Přivolaná policie nakonec v Yorkshiru nezasahovala, jelikož usoudila, že spor o záchody nespadá do jejích kompetencí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek