Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bizarní případ: Na americké ambasádě považovali tříměsíční dítě za teroristu

Bizarní případ: Na americké ambasádě považovali tříměsíční dítě za teroristu

Teroristické organizace verbují čím dál mladší rekruty. Hlásí se k nim dokonce už i mimina. To si zřejmě pomysleli na americké ambasádě v Londýně, když viděli žádost o vízum tříměsíčního dítěte. Jeho dědeček ve formuláři totiž omylem zaškrtnul, že se kojenec podílel na teroristických aktivitách, sabotáži a genocidě. Zjevný omyl stál ovšem rodinu několik tisíc dolarů i nepříjemný výslech na amerických úřadech.

Zájemci o cestu do Spojených států musí vyplnit takzvanou žádost ESTA o vstup do země. V ní musí cestovatel přiznat, zda v minulosti navštívil některé země, kde se skrývají bašty teroristů, nebo zda sám není teroristou. Jednou z kolonek je i otázka, zda se žadatel nepodílel na sabotážích, špionážích, genocidě nebo terorismu. A právě tu omylem zaškrtnul dědeček tříměsíčního Harveyho. Rodina chtěla společně s miminkem strávit dovolenou na Floridě.

Chybu si dědeček uvědomil, jakmile úřady ještě před odletem zamítly dítěti vstup do země. Nemůžu uvěřit, že nepochopili, že se jednalo o náhodnou chybu a že tříměsíční dítě nemůže nikoho ohrozit," svěřuje se pro The Guardian 62letý prarodič Harveyho.

Jakmile se o zamítnutí dozvěděli, dostavili se na americkou ambasádu v Londýně, aby dokázali, že tříměsíční dítě skutečně není terorista. Cesta z jejich domovského Cheshiru jim trvala asi 10 hodin, déle než jimi plánovaný let z Manchesteru do Orlanda na Floridě.


Harvey se choval úžasně a ani jednou během celého rozhovoru nezaplakal. Úředníci ale vůbec neměli smysl pro humor. Je zjevné, že dítě se nemohlo nijak zapojit do genocidy nebo terorismu, ale párkrát sabotovalo odpolední spánek. Tak jsem ale na ambasádě radši ani nevtipkoval," svěřil se chybující dědeček.

Celé nedorozumnění se nakonec vysvětlilo. Drobná chyba ale stála rodinu tři tisíce dolarů. Nové povolení ke vstupu do USA totiž úřady nestačily vystavit včas a rodina si musela koupit letenky na jiný termín.

Byla to pěkně drahá chyba. Doufal jsem, že ambasáda pozná, že se vzhledem k okolnostem jednalo o omyl a nebude nás nutit podstupovat ty další procedury. Předpokládám, že kdybych byl terorista, kolonku, která to dosvědčuje, bych stejně nezaškrtnul," komentuje dědeček bizarnost cestovního formuláře.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek