Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bohéma zase pod palbou kritiky. Tabery kritizuje smyšlené detaily z osobního života hlavních postav

Bohéma zase pod palbou kritiky. Tabery kritizuje smyšlené detaily z osobního života hlavních postav

Stížnosti na seriál České televize Bohéma se hromadí. Už po odvysílání prvního dílu si stěžoval na historické nesrovnalosti novinář Erik Tabery, vnuk herce Zdeňka Štěpánka, který je jednou z ústředních postav seriálu. Po odvysílání několika dílů se rozohnila také dcera herce Jana Štěpánková a to především kvůli vyobrazení vztahu mezi jejími rodiči. Ta zvažuje i žalobu. Tabery na Facebooku prohlásil, že nejhorší nejsou historické nepřesnosti, nýbrž smyšlené detaily ze soukromého života. Ty totiž nelze ověřit.

Režisér seriálu Robert Sedláček se snaží Štěpánka podle potomků vylíčit jako násilnické muže, jenž hledal submisivní ženu. Proto se prý rozvedl se svou první ženou Elenou Hálkovou. Nelíbilo se mu prý, že má doma herečku a snažil se jí ničit kariéru. Proti této dějové linii se Tabery ohradil.

„Mojí babičce nebylo 16, když se s ní děda seznámil, ale 23. Takže tato linka měla jen ukázat jakousi zvrhlost Zdeňka Štěpánka a jeho touhu po submisivní ženě. To mají dokazovat i scény, kdy zavrhuje svou první ženu Elenu Hálkovou, protože nechtěl doma herečku,“ píše Tabery.

Toho dále rozhořčilo, že se měl v seriálu jeho děda zavrhnout své známé a přátele. Svá tvrzení dokládá fotkami a dopisy. „Pokud jde o scénu, kde děda po válce zapírá své známé - například Miloše Havla. I s ním děda zůstal doživotním kamarádem. V kontaktu setrvali i v čase emigrace Miloše Havla (viz foto a věnování z 60. let). Když byl děda s divadlem ve Francii, setkali se, i přes varování tuzemských úřadů. Stejně tak si nadále psal s emigranty jako byl Voskovec, Steinbach či Haas.“ kritizuje Tabery tvůrce.

Tabery se na Facebooku zaměřuje na řadu událostí, které jsou smyšlené či nepřesné. Nakonec ovšem jen píše, že to v podstatě nemá smysl. „Pokračovat bych mohl dál a dál a dál, ale je mi jasné, že je to zbytečné. Každopádně pokud jste seriál viděli, tak vezměte prosím do úvahy, že i když se tvůrci tváří jinak, je to více fikce než pravda,“ uzavírá. 

Česká televize již po prvních ohlasech argumentovala tím, že „Bohéma nemá ambici být historicky exaktním hraným dokumentem“.  První díl seriálu sledovalo více než 1 milion diváků. Údajně ale sledovanost postupně ztrácí. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek