Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bojoval po boku proruských separatistů na Ukrajině, v Iráku, teď ho překvapivě přijala americká armáda

Bojoval po boku proruských separatistů na Ukrajině, v Iráku, teď ho překvapivě přijala americká armáda

Voják Guillaume Cuvelier ještě neoslavil třicet let, ale zkušeností z bojů už má na rozdávání. Před třemi lety se přidal k proruským separatistům bojujícím na východě Ukrajiny, od roku 2015 bojoval v severním Iráku po boku kurdských Pešmergů. V posledních měsících dokončil výcvik americké armády a zařadil se do stálé služby, uvádí deník Washington Post. 

Cuvelier, který má americké i francouzské občanství, strávil před prvním výletem na Ukrajinu několik let ve francouzských ultranacionalistických organizacích. Jedna z nich byla i Strana Francie, která se odštěpila v roce 2010 od strany Národní fronta Marine Le Penové.

Když dorazil na Ukrajinu, založil tam srbsko-francouzskou bojovou jednotku Unité Continentale. Ta ve svém manifestu označila Severoatlantickou alianci za „teroristickou vojenskou organizaci“, Francii pak viděla jako amerického otroka. „Rusko naopak ztělesňuje sílu. Sílu k odporu, který s sebou chceme přivézt zpět na Západ. Společnost strukturovanou okolo tradice, rodiny, patriotismu,“ říká Cuvelier o motivech, proč se rozhodnul přidat se na stranu proruských separatistů na Ukrajině.

Nakonec se však od Unité Continentale oddělil a odjel bojovat do Iráku po bok kurdských Pešmergů. I zde založil cizinecký oddíl, nyní nazvaný Qalubna Ma’kum. Nakonec však zakotvil v armádě USA, což však vyvolalo mnohé otázky o tom, jak se může bývalý ultranacionalista a proruský separatista prosít výběrovým řízením americké armády.

V reakci na dotaz deníku Washington Post tak armáda začala zkoumat, zda někde neudělala chybu, když nechala Cuveliera zařadit se do jejích řad. „Zahájili jsme přezkum přijetí, abychom potvrdili, že tento jedinec splnil veškeré nutné předpoklady a procedury,“ uvedla Kelli Blandová, tisková mluvčí rekrutačního střediska americké armády.

Americká armáda však Cuveliera údajně změnila. „Armáda je moje jediná šance, jak jít dál, jak se odstřihnout od své minulosti. Uvědomil jsem si, že mám tuto zemi rád. Mám rád způsob života zde, a mám rád i její Ústavu,“ říká Cuvelier. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek