Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brit si myslí, že je král Artuš, jméno má i v občance. Chce proto u Stonehenge parkovat zadarmo

Brit si myslí, že je král Artuš, jméno má i v občance. Chce proto u Stonehenge parkovat zadarmo

Když král Artuš chtěl zaparkovat u megalitické památky Stonehenge, jednoduše tam přijel, uvázal koně a bylo hotovo. Brit, který se považuje za vtělení legendárního panovníka a který si proto nechal změnit jméno na King Arthur Pendragon, to má mnohem těžší. Když chce posvátné místo navštívit během slavností letního slunovratu na své motorce Kawasaki, musí zaplatit parkovné. Považuje to urážku majestátu a obrátil se na soud. 

Dvaašedesátiletý král Artuš a bývalý parašutista v jedné osobě se přitom odvolává na evropskou úmluvu o lidských právech. Tvrdí, že jako vyznavač neodruidského náboženství, by neměl platit, pokud se chce na posvátném místě pomodlit. Prvního malého vítězství už dosáhl – soud v anglickém Salisbury mu tento týden vyhověl a jeho žádosti vyčlenil celodenní slyšení.

Novodobý král Artuš se kdysi jmenoval John Rothwell a byl běžným Angličanem splácejícím hypotéku. V 70. letech minulého století se ale stal členem motorkářských gangů. Jeden dokonce svého času vedl. V polovině 80. let se ale jeho život osudově změnil.

Přečetl si knihu o králi Artušovi a zjistil, že se jejich životní příběhy shodují. O několik týdnů později v obchodě narazil na kopii Artušova meče Excalibur použitou ve stejnojmenném filmu z roku 1981 a měl jasno úplně. Založil cosi jako vlastní řád a během let povýšil do rytířského stavu i několik britských celebrit. Svému panství vládne z městského bytu ve městě Farnborough.

Správce Stonehenge přesto nechce o jeho nároku na parkování zadarmo nic slyšet. Upozorňuje na to, že slavností slunovratu se účastní desítky tisíc lidí. Kdyby všichni mohli parkovat zadarmo, byla by to katastrofa.

„Král Artuš“ to ale odmítá. A vadí mu ještě jedna věc – když někdo zpochybňuje jeho tvrzení, že je vtělením legendárního panovníka. Podobnosti jsou podle něj naprosto zřejmé. „Jezdil na koni a bojoval s lidmi. Já jezdím na motorce a bojuji se správcem Stonehenge,“ řekl. 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek