Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britney Spears je v šoku. Hackeři napojení na ruskou vládu napadli její instagramový účet

Britney Spears je v šoku. Hackeři napojení na ruskou vládu napadli její instagramový účet

Hackerská skupina Turla, která je podle odborníků napojená na ruskou vládu, se zaměřila na nečekaný cíl. Vysoce sofistikovaným způsobem totiž napadla instagramový účet zpěvačky Britney Spears. Ta nyní řeší, jak svůj účet, který sleduje na 17 milionů lidí, často dětí, před internetovými piráty ochránit. 

Hackerská skupina Turla se běžně zaměřuje na vládní cíle, podle bezpečnostní agentury Symantec dříve cílila svou aktivitu na ambasády Německa, Číny či Ukrajiny či na zdravotnická zařízení v USA. Nyní však nepohrdla ani napadením účtu sociálních médií americké celebrity. 

Pokud si návštěvníci účtu Spearsové stáhnuli rozšíření internetového prohlížeče, k čemuž je stránka vyzvala, nainstalovali si do počítače trojského koně. Ten pak se serverem hackerů komunikoval velmi sofistikovaným způsobem. 

Hackeři se na instagramový účet popové zpěvačky Spearsové zaměřili z několika důvodů. Jednak je veřejností velmi sledovaný – Britney Spears má takřka 17 milionů sledujících lidí, samotná fotografie pak měla bez mála půl milionu lajků a tisíce komentářů.

Pro antivirové společnosti je rovněž obtížnější tento způsob komunikace vysledovat – nebýt společnosti ESET, tento případ by zmizel v propadlišti dějin. A konečně je tento způsob pro hackery efektivní – pokud chtějí, mohou vytvořit nový vadný komentář, který změní adresu cílového serveru.

Užitý proces zamaskování adresy serveru do komentáře je komplikovaný. Uživatel musel zobrazit fotku v internetovém prohlížeči Firefox, který mu nabídnul stažení vadného doplňku. Ten poté komunikoval s nakaženým počítačem prostřednictvím komentářové sekce instagramového účtu Britney Spears - pokud totiž jeden z komentářů uživatele asmith2155 zkopírujete do textového dokumentu, zobrazí se skryté znaky, které dávají dohromady adresu serveru hackerů zkrácenou přes adresu bit.ly. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek