Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britský sběratel si pořídil starý ruský tank. Našel zlato a je z něj milionář

Britský sběratel si pořídil starý ruský tank. Našel zlato a je z něj milionář

Když se britský nadšenec pro vojenskou techniku Nick Mead rozhodl, že si do své sbírky pořídí starý ruský tank T54/69, ještě netušil, že to bude koupě, díky které si přijde na pořádný balík. V obrněném vozidle totiž našel zlato v hodnotě přesahující 63 milionů korun.

Pětapadesátiletý Nick Mead miluje vojenskou techniku, a tak mu nepřipadalo mnoho, zaplatit za starý ruský tank v přepočtu téměř 950 tisíc korun. Nakonec by mu dal za pravdu kdejaký investiční poradce. Když Brit prohlédl palivovou nádrž stroje, nestačil se divit.

Našel v ní totiž zlaté pruty, každý o váze 5 kilogramů, jejichž hodnota podle znalce přesahuje 63 milionů korun. Spolu s Nickem Meadem, který ve své sbírce schraňuje celkem 150 vojenských vozidel různého stáří, byl objevu přítomen i mechanik Todd Chamberlain.

„Vůbec jsme nevěděli, co máme dělat. Není možné jen tak sebrat pět zlatých prutů a jen tak s nimi vyrazit na burzu, aniž byste vzbudili podezření. Rozhodli jsme se tedy zavolat policii,“ řekl deníku The Sun Chamberlain.

Objevitelé zlatého pokladu byli totiž přesvědčeni, že pokud něco uvnitř obrněnce naleznou, budou to zbraně. Tank sloužil ve válce v Perském zálivu, a to je také s největší pravděpodobností místo, kde do něj někdo uložil zlaté pruty. Později byl na lodi odvezen do Velké Británie.

„Museli vyřezat do palivové nádrže otvor a vyplnit jej zlatými pruty,“ myslí si sběratel Mead, který na svém pozemku pořádá pro zájemce vyjížďky tanky a jinými obrněnými vozidly ze své sbírky. Policisté po příjezdu na místo odebrali zlaté pruty a mužům vystavili na nález stvrzenku.

Zlaté pruty byly prozatím uloženy ve speciálním zabezpečeném úložném boxu v Londýně, než se rozhodne o jejich dalším osudu. „I kdybych nic z toho zlata už nikdy neměl dostat zpátky, tak mám stále svůj nádherný tank,“ rozplýval se po prožitém dobrodružství Nick Mead.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek