Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Budoucností dopravy jsou podle Uberu létající taxíky. Už si najali posilu z NASA

Budoucností dopravy jsou podle Uberu létající taxíky. Už si najali posilu z NASA

Společnost Uber se velkých výzev nezalekne. Kvůli svým plánům na expanzi v oblasti vzdušné městské taxislužby se jí už z americké NASA podařilo odloudit první zaměstnance. 

Tým Uberu budoucnost taxislužby vidí v létajících taxících. Přesněji řečeno taxi-letadlech. V loňském říjnu společnost vydala rozsáhlou studii týkající se těchto projektů, poté do svého programu Uber Elevate, který se právě budoucností létajících taxíků zabývá, z NASA přetáhla Marka Moora a nyní ohledně dopravy budoucnosti hostí třídenní summit v Dallasu.

Vyhnout se dopravním zácpám tím, že se nalodíte do vzdušného taxikorábu a koloně čekajících aut pod sebou jen vesele zamáváte sice stále zní jako hudba budoucnosti, nicméně ta již začíná nabírat první kontury. „V současné chvíle doufáme, že jsme jen pár let od toho, abychom dělali první experimentální lety v reálných městských podmínkách,“ říká Moore. Budoucnost zkrátka klepe na dveře. 

Uber se však v rámci svého plánu rozhodně neplánuje stát se výrobcem létajících letadel. Technologický gigant však chce hrát „jakoukoliv pomocnou roli, která by přispěla k rozvoji celého odvětví.“

Uber sází na taxi-letadla oproti taxi-helikoptérám. Tento rozdíl je podstatnější, než se na první pohled může zdát, protože helikoptéry produkují mnohem více hluku. A představte si potom život ve městech kde by vám nad hlavou neustále bzučely stovky taxíků.

„Eliminace hluku bude v dalším vývoji velkou překážkou. Nemyslím však, že jakákoliv společnost, která se tímto problémem zabývá, k němu přistupuje správně,“ uvedl pro server Fast Company Tyler MacCready, výkonný ředitel společnosti Apium. Podle odborníků by hluk leteckých taxíků neměl na pár desítek metrů překročit 50 decibelů, tedy zvukovou hladinu běžné lidské konverzace.