Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Byla tváří bitvy o Aleppo. Teď sedmiletá Bana vydá knihu o životě v bombardované Sýrii

Byla tváří bitvy o Aleppo. Teď sedmiletá Bana vydá knihu o životě v bombardované Sýrii

Dětské uprchlici Baně Abedové je teprve 7 let a její tweety už zná celý svět. Proslavilo ji její svědectví z válkou zmítaného Aleppa. Teď se dívka chystá napsat knížku.  Drahý světe Bany Abedové vylíčí zážitky ze Sýrie a to, jaký život její rodinu čekal, když se stali uprchlíky. Vydavatelství Simon & Schuster chystá knihu vydat na podzim.

Malá mírová samozvaná aktivistka zprávu zveřejnila na sociálních sítích. „Šťastně oznamuji, že moji knihu vydá Simon & Schuster. Svět musí ukončit všechny války všude na světě,“ oznámila na Twitteru svým 368 tisícům fanouškům.

V prohlášení, které vydal její vydavatel, Abedová poslala další zprávu světu. „Doufám, že moje kniha donutí svět udělat něco pro děti a pro Syřany a přinese mír dětem po celém světě, které žijí ve válce,“ napsala dívenka.

Sedmiletá holčička Bana na sebe upoutala pozornost, když loňský podzim tweetovala své pocity a zkušenosti z obléhaného syrského Aleppa. S pomocí své matky Fatemah, která byla před válkou učitelkou angličtiny, zaznamenala dopad hladu, bombardování a celkově celou občanskou válku.

Fanynka Harryho Pottera obdržela e-knihu přímo od samotné autorky JK Rowlingové. V prosinci se i Rowlingová zapojila do kampaně „Kde je Bana“, jež tlačila na orgány, aby začaly rodinu známé školačky hledat. Později se ukázalo, že rodinu z Aleppa evakuovali, píše Guardian.  

Abedová prosila o mír prostřednictvím svého účtu ruského prezidenta Vladimira Putina, britskou premiérku Teresu Mayovou, bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu a syrského prezidenta Bašára Asada. Na konci roku dostala povolení odjet do Turecka a následně tam i zůstat, kde se osobně setkala s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoğanem.

Mladá aktivistka překvapila v únoru videem, které bylo adresováno americkému prezidentu Donaldu Trumpovi kvůli jeho protimigračnímu výnosu. Ptala se ho, zda ji nyní považuje za teroristku a jestli měl prezident někdy hlad. Naopak souhlas vyjádřila s Trumpovým raketovým útokem na syrskou základnu Šajrát. „Jako syrské dítě jsem trpěla za Putina a Bašára Asada. Trumpův úder proti vrahům mých lidí vítám,“ zveřejnila na svém twitterovém účtu. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek