Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čech léčil nádor u šamanů žabím jedem. Z medicínského pohledu blbost, z lidského nikoli, tvrdí onkolog

Čech léčil nádor u šamanů žabím jedem. Z medicínského pohledu blbost, z lidského nikoli, tvrdí onkolog

Alternativní medicína je téma, které bezpochyby rozděluje nejen českou společnost. Na jedné straně stojí ti, kteří její postupy zcela odmítají, na druhé ti, kteří jí bezmezně věří. Debatu naposledy rozvířil příběh mladíka z Brna, který se s těžkou formou rakoviny jel léčit do džungle v Peru. Podle onkologa Ondřeje Slámy, který se specializuje na paliativní péči, by ale měly oba tábory co nejvíce spolupracovat a doplňovat se. Jen tak mohou pacientovi, kterému už mnohdy klasická medicína nemůže pomoci, nabídnout vše, co potřebuje. 

Petru Hübelovi, který celý svůj příběh popisuje na svých internetových stránkách a facebookovém profilu, lékaři diagnostikovali Non-Hodgkinův lymfom, tedy velmi závažný typ nádorového onemocnění lymfatického systému, které mu metastázuje do dalších orgánů a způsobuje mu závažné problémy.

Do nemocnice přitom přišel „jen“ s bolestí pod klíční kostí a pocitem únavy. Skončil na onkologickém oddělení, kde podstoupil chemoterapii. Ta mu nepomohla, a tak jeho lékaři zkoušeli i jiné způsoby léčby. Žádná z nich ale zatím nebyla tak úspěšná, aby Petra vyléčila. Jednoho dne se tak rozhodil zkusit i neověřené metody a vyrazil do peruánské džungle, kde si od tamního šamana nechal mimo jiné do vypálených ran vpravit žabí jed. Po návratu se na sociální síti svěřil s tím, že nádor mu bohužel metastázuje dál do životně důležitých orgánů.

Většině lidí nad takovým počínáním zůstane rozum stát, podle onkologa Ondřeje Slámy ale existují situace, kdy mohou podobné výlety pacientovi pomoct: „Shodou okolností mám teď v péči jednoho umírajícího pacienta, kterého jsme teď předávali do hospice, který se před nedávnem z Peru vrátil. Z medicínského hlediska beru tuhle peruánskou anabázi jako blbost. Z hlediska lidského, i přesto, že ten výlet málem nepřežil, to pro tohoto pacienta bylo důležité v rámci jeho smiřování se s nemocí. Já si myslím, že ta cesta měla spíš charakter jakési pouti než ozdravného pobytu,“ říká pro INFO.CZ Sláma.

Takové jednání není ze strany pacientů ojedinělé. Ze zkušenosti doktora Slámy vyplývá, že alternativně medicínské postupy vyhledá zhruba polovina nevyléčitelných pacientů. „Někteří si to vygooglují a na internetu si kupují jakési prostředky. U některých pak vstoupí na scénu konkrétní léčitel.“ Tam se pak lékaři dostávají do konfliktu s tím, jak pacientům interpretuje jejich nemoc právě léčitel. Často se totiž stává, že se jejich názory diametrálně liší. „Problém většinou nastane tehdy, kdy se s léčitelem jako onkolog nemůžu spojit, abychom se spolu domluvili, o co se u toho konkrétního pacienta snažíme.“

Smyslem alternativní medicíny by podle onkologa Slámy měla být jakási podpora klasické léčby. „Třeba akupunkturou nejde vyléčit nádor, ale jde například zmírnit nevolnost po chemoterapii.“ Za příklad dává Spojené státy, které se oprostili od názvu alternativní a používají spíše výraz komplementární medicína neboli doplňková. „Myslím si, že by bylo hezké, aby se to i v česku dostalo do polohy, že to nebude buď – anebo, ale že si budou onkologové schopni přiznat, že oni sice umí léčit nádor, ale to, jak to prožívá pacient, to moderní onkologie neumí správně ošetřit anebo se jí to úplně nedaří.“

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek