Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Černé peří, kosti i vnitřní orgány. Vzácný kohout má tmavou i krev

Černé peří, kosti i vnitřní orgány. Vzácný kohout má tmavou i krev

Vejce snáší do hnoje a líhnou se z nich bájní bazilišci, kteří zabíjejí pohledem. O černém kohoutovi kolují různé legendy. Na indonéské Jávě ale tajemné plemeno skutečně žije. Exotický druh slepice cemanské patří mezi nejvzácnější druhy drůbeže. Indonésané věří v jejich magické síly a prastaré plemeno chovají k boji. 

Černý kohout, jak ho známe z českého venkova, to není. Cemanská slepice, jak se indonéský prastarý druh ptáka jmenuje, má černé i vnitřnosti, kosti, bělmo očí, ale takřka i krev. Zvláštní druh drůbeže má údajně i vysokou produktivitu vajec a dobré maso. Samozřejmě také černé. Černé zbarvení způsobuje genetická mutace, kdy tmavý pigment melanin prosakuje do ptačí tkáně. Tento proces u nich probíhá už v zárodku.

Kořalka z kohoutí krve

Na Jávě považují černé kohouty za vzácné talismany. Od 12. století se na ostrově traduje, že jeho tmavá krev přidaná do tamní lihoviny přináší moc a bohatství.

 

Do Evropy vejce černých kohoutů Nizozemci dovezli až v 90. letech 20. století, ale nepodařilo se je rozmnožit. Z dovezených vajec se vždy vylíhlo jen jedno kuře, uvádí web chovzvirat.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek