Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Češi mají na dosah nejvyšší rodinný dům na světě. Říká se mu sokolí hnízdo

Češi mají na dosah nejvyšší rodinný dům na světě. Říká se mu sokolí hnízdo

Výška 37,8 metru, 10 podlaží a cena 1,5 milionu dolarů. To jsou základní parametry Sokolího hnízda (Falcon Nest), nejvyššího rodinného domu na světě, který se nachází ve městě Prescott uprostřed amerického státu Arizona. Pokud byste snad měli zájem o jeho koupi, nemusíte složitě pátrat po majiteli. Tuto jedinečnou nemovitost totiž nabízí realitní společnost Sotheby’s International Realty, která má pobočku i v České republice.

 „Češi čím dál tím častěji investují do nemovitostí v zahraničí. Díky globální síti Sotheby’s International Realty jim dokážeme nabídnout domy v 65 zemích světa, a plně tak uspokojit jejich požadavky. Sokolí hnízdo je prestižní a zároveň atypická rezidence. Nedivila bych se, kdyby zájem projevil někdo z českých klientů, kteří dlouhodobě nakupují nemovitosti ve Spojených státech. Oblíbená je díky slunnému počasí i množství golfových hřišť Florida, trendy je Miami a jeho okolí,“ říká Ilona Mančíková, obchodní ředitelka Czech Republic Sotheby’s International Realty.

Unikátní rodinný dům navrhl pro sebe a svoji rodinu architekt z Phoenixu Sukumar Pal. Než našel vhodné místo, objel prý v Arizoně asi 200 různých míst. Nakonec si vybral téměř půlhektarový pozemek na okraji Prescottu, tedy uprostřed krajiny, které se kdysi říkalo Divoký západ. Stavbu dokončil již v roce 1994 a zaplatil za ni zhruba 3,5 milionu dolarů. Nyní se rozhodl neobvyklou nemovitost prodat, což vzbudilo nejen v Americe značné pozdvižení.

Desetipodlažní dům má tři ložnice, čtyři koupelny a dvě garáže. Vzhledem k tomu, že interiér zahrnuje dohromady impozantních 576 m 2 , ani se nechce věřit tomu, že dům od začátku obývá jediná rodina. „Klientela tohoto typu má však většinou jiné vnímání prostoru – 200 m 2 často považuje za nezbytné minimum,“ doplňuje Ilona Mančíková.

Gigantickým rozměrům je samozřejmě přizpůsobeno architektonické řešení – jako samozřejmá součást výbavy se jeví hydraulický výtah, který spojuje všechna podlaží od garáže v přízemí až po šesté patro. Vystoupáte-li až do nejvyššího patra, otevře se před vámi neuvěřitelný panoramatický výhled do krajiny, které dominuje cca 200 km vzdálené vulkanické pohoří San Francisco Peaks. Krásy někdejšího Divokého západu lze nicméně obdivovat i z hlavního podlaží položeného přibližně v polovině výšky stavby, a to díky částečně proskleným stropům. „Milujete-li hvězdnou oblohu, ložnice tohoto jedinečného domu vám umožňují pod ní i usínat. Architekt popustil uzdu své fantazii i kreativitě a prosklené stropy umístil i nad postele,“ říká Ilona Mančíková.

Sokolí hnízdo vyniká spoustou dalších architektonických prvků a technických vymožeností. Samozřejmostí je fakt, že dům je nízkoenergetický, má téměř nulový dopad na životní prostředí. „Architekt při návrhu ctil tzv. holistický přístup, který se hodně projevuje například v minimální energetické náročnosti. Díky unikátnímu systému, který částečně vychází i z tvaru domu, se interiér v létě ochlazuje a v zimě prohřívá. Elektrickou energii vyrábějí solární panely, takže celkové náklady na každodenní provoz jsou takřka nulové,“ vysvětluje Ilona Mančíková.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek