Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česká televize připomene 80. výročí narození Jiřího Menzela. Nebude chybět Rozmarné léto ani Skřivánci na niti

Česká televize připomene 80. výročí narození Jiřího Menzela. Nebude chybět Rozmarné léto ani Skřivánci na niti

K nadcházejícím osmdesátinám filmaře a divadelníka Jiřího Menzela připravila Česká televize tematické vysílání. Za jeho tvorbou i životem se ohlédne od soboty 17. února v celkem deseti pořadech, mezi nimiž budou i celovečerní snímky, oznámila to mluvčí Karolína Blinková.

Na obrazovku se dostane například inscenace Machiavelliho komedie Mandragora, která se v Menzelově režii v pražském Činoherním klubu hrála od roku 1965 nepřetržitě jedenáct let. Jubilanta zachytil dokument Jiří Menzel očima Jiřího Suchého, ke kterému Suchý vytvořil námět i scénář a sám jej režíroval. Do života předního režiséra budou mít diváci možnost nahlédnout i v dokumentu z cyklu Neobyčejné životy. Objeví se i v jednom z dílů pamětnického cyklu Úsměvy.

„Diváci se dále mohou těšit na oblíbené filmy jako Rozmarné léto, Konec starých časů, Skřivánci na niti či snímek Věry Chytilové Hra o jablko. Chybět nebudou ani Oscarem oceněné Ostře sledované vlaky,“ uvedla Blinková.

Jiří Menzel dostal na filmová plátna sedmkrát Bohumila Hrabala, třikrát Vladislava Vančuru a dvakrát Josefa Škvoreckého. Právě zahájený mezinárodní festival v Berlíně mu udělí cenu Kamera Berlinale určenou osobnostem, k nimž má tato přehlídka zvláštní vztah. Jejími držiteli jsou například herec a režisér Clint Eastwood, režisér Sydney Pollack či herečky Jodie Fosterová a Isabella Rosselliniová.

Cena bude na festivalu vyhlášena 23. února v den jeho osmdesátin, kdy tam bude mít světovou premiéru snímek Tlumočník, ve kterém Menzel hraje. „V této chvíli se řeší způsob předání a konkrétní podoba večera,“ řekla dnes mluvčí snímku Uljana Donátová.

Oscarový filmař je totiž stále v péči specialistů nemocnice v pražských Střešovicích, kde koncem listopadu prodělal náročnou operaci hlavy. Jeho manželka Olga ČTK upřesnila, že šlo o komplikaci po těžké meningitidě. 

Prestižním oceněním v Berlíně se Menzel alespoň symbolicky vrátí na festival, kde zaznamenal úspěchy jako režisér. V roce 1990 tam po letech nucené odmlky uvedl hrabalovskou adaptaci Skřivánci na niti a získal za ni Zlatého medvěda pro nejlepší film. V roce 2006 byl vybrán do soutěže další jeho snímek podle Hrabalovy předlohy Obsluhoval jsem anglického krále; získal cenu FIPRESCI. 

V Tlumočníkovi Menzel ztvárnil titulní postavu asketického Aliho, jeho protihráčem byl v roli bonvivána se slabostí pro ženy a alkohol přední rakouský herec Peter Simonischek. Slavnostní česká premiéra Tlumočníka bude 27. února, do kin snímek vstoupí 15. března.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek