Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česko má první "pomalé rádio". Přenáší zvuky přírody z jižních Čech

Česko má první "pomalé rádio". Přenáší zvuky přírody z jižních Čech

Rádio bez reklam a jen se samými libými zvuky – to není nesplnitelný sen, ale realita nového vysílání, které nonstop přenáší zvuky přírody z jižních Čech. Ambiciózní český projekt nabízí první přírodní rádio, které funguje pod názvem Slow Radio.

Ráno ptáci, k večeru spíš žáby. Tak vypadá neplánovaný a spontánní program prvního přírodního rádia v Česku. Zdarma a bez reklam se mohou posluchači zasnít při poslechu zvuků z přírody v jižních Čechách. Na stránce Slowradio.cz je možnost zvolit si kvalitu přenosu, i zapojit se do diskuse.

Příprava na počátek vysílání rádia prý nebyla snadná. Provozovatelé museli najít vhodné místo, které by bylo dostatečně vzdálené od civilizace, i zvolit odolnou techniku. Přesné místo umístění mikrofonu není známé, možná i z obavy o krádež vybavení.

„Díky citlivému mikrofonu můžeme zachytit i takové zvuky, jako je svištění křídel prolétajících ptáků nebo škrábání drápků při pohybu po kmenech a větvích. Ale tyto zvuky rozhodně nejsou pravidlem. Aby byly slyšet, musí být pták či zvíře opravdu velice blízko mikrofonu,“ uvádí pro iDnes.cz ředitel České Společnosti Ornitologické Zdeněk Vermouzek, který se na vzniku rádia podílel.

Přestože zpěv ptáků může občas posluchačům přijít slabší, autoři radí nezvyšovat hlasitost nad normální úroveň. Zvuky totiž snímá velice citlivý mikrofon, a proto když do něj třeba klovne datel, je to pořádná rána.

Už dle názvu se vysílání zřejmě snaží navazovat na fenomén takzvané slow TV neboli pomalé televize, která zobrazuje zdánlivě obyčejné věci v reálném čase. Prvním takovým vysíláním pravděpodobně byla v roce 2009 7hodinová jízda vlakem, kterou vysílala norská televize. Objevily se také pořady, ve kterých v krbu několik hodin hořel oheň, nebo vysílání, ve kterém žena pletla svetr. V Česku se podobné pokusy uskutečnily při přenosu z pražské mazací tramvaje nebo při nonstop vysílání z pražského hlavního nádraží.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek