Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čína chystá megalomanský projekt. Vybuduje nové město pro miliony lidí, budovy budou i pod zemí

Čína chystá megalomanský projekt. Vybuduje nové město pro miliony lidí, budovy budou i pod zemí

Ohlášením plánu vystavět jihozápadně od Pekingu zbrusu nové město třikrát větší než New York, komunistická strana Číny počátkem dubna vyvolala poprask. A jak dokazují poslední zprávy, čínskému vedení fantazie rozhodně nechybí. Megalomanský projekt, který má vzniknout v podstatě na zelené louce, bude sahat i pod zem. S cílem splnit si sen o podzemním městě si Peking nechal vypracovat geologický průzkum, který jeho plánu ve všech ohledech nahrává. V regionu Xiongan, kde má nová hospodářská zóna obřích rozměrů vzniknout, jsou podle studie ideální podmínky, aby pod zdejším povrchem země mohla vznikat rozsáhlá infrastruktura v podobě obchodních center nebo zábavních parků. 

Ambiciózní plán čínského prezidenta Si Ťin-pchinga vybudovat 100 kilometrů jihozápadně od Pekingu město obřích rozměrů tak nejenže od základu změní krajinu doposud téměř neznámé provincie Habei, zároveň také vytvoří podzemní stavbu, jakou svět ještě neviděl.

Naději na vytvoření podzemního města snů prezidentovi dala výzkumná agentura čínského ministerstva půdy a zdrojů, která píše, že je tato oblast podle předběžných studií „velmi vhodná pro rozvoj v podzemí“. Plán navrhnutý agenturou podzemní oblast rozdělit do dvou sekcí – jednu do 26 metrů a druhou dokonce pod 40 metrů pod zemí.

Vyšší části mají být využité pro obchodní a zábavní komplexy, sklady, parkoviště nebo civilní obranu, zatímco v dolní části bude uložené potrubí a dopravní cesty. Hlubší oblasti budou mít také prostory pro skladování vody a speciální projekty včetně obranných struktur. Zpráva zatím nehovoří o tom, jak velké území by projekt mohl zabrat.

S plánem vybudovat 100 kilometrů od čínského hlavního města nové centrum Čína přišla začátkem dubna. Důvodem je snaha ulevit Pekingu, který je s 22 miliony obyvatel přetížený a přistěhování dalších lidí by už neunesl. Nové město nazvané Xiongan New Area má Peking zbavit dopravních zácp a silně znečištěného ovzduší. Čínské úřady proto počítají s tím, že sem přesunou některé z hlavních státních institucí, školy nebo sídla velkých firem.

Podle nové zprávy čínského ministerstva je z 1400 kilometrů čtverečních půdy, která byla podrobena geologickému průzkumu, víc než 96 procent bez znečištění těžkými kovy a asi 13 procent je využitelných také pro zemědělství. „Nepatrné znečištění“ však průzkum odhalil u podzemní vody, která však bude pitná po ošetření.

Regionu, kde má nové město vzniknout, navíc hraje do karet i to, že zde za posledních tisíc let nebylo zemětřesení silnější než šest stupňů, a že je oblast bohatá na geotermální zdroje. Investoři a realitní makléři proto vycítili příležitost a téměř ihned po ohlášení plánu se do oblasti nového města začali sjíždět ve velkém. Místní hotely i silnice vedoucí do regionu začaly v dubnu praskat ve švech a ceny nemovitostí okamžitě raketově stouply.