Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čínská kung-fu babička nadchla internet. S bojovým uměním nepřestává ani v 94 letech

Čínská kung-fu babička nadchla internet. S bojovým uměním nepřestává ani v 94 letech

Je to drobná žena, ale nenechte se zmást. Umí udeřit. Čtyřiadevadesátiletá čínská babička Čang Che-sienová se stala internetovou senzací. Fotky, na kterých cvičí bojové umění kung-fu, zaplavily sociální sítě.

Bojovnice pochází z provincie Če-ťiang a bojové umění ji začal učit její otec, když jí byly teprve čtyři roky. To znamená, že cvičí kung-fu už 90 let. „Je to rodinná tradice, která trvá už 300 let,“ vyprávěla pro CNN. Všichni její rodinný příslušníci se naučili kung-fu, protože to posiluje disciplínu a kondici. Bojové umění ovládá celá rodina - její děti, její vnoučata i pravnoučata. 

„Můj otec mě učil kung-fu ještě, když jsem byla v posteli,“ vzpomíná pro server Shanghai Daily. „Narodila jsem se v roce 1924, když byla Čína ve válce  s jinými zeměmi,“ popisuje. „Byl to dobrý způsob, jak se naučit sebeobranu,“ pokračuje ve vyprávění.

Babička každé ráno vstane v 5 hodin a trénuje kung-fu. Pak si dá kaši nebo nudle. V domácnosti vše dělá sama včetně štípání dříví, protože její manžel zemřel už před lety.

„Moje máma nebyla nikdy nemocná, a když byla nachlazená, uzdravil ji spánek,“ popsal její syn Feng Čchuan-jin. Nikdy si nevzala žádné zdravotnické preparáty jako jsou vitamíny a další doplňky,“ řekl.

A kung-fu jí přineslo také lásku, její muž se učil kung-fu u jejího otce. Společně dva mladí lidé tedy cvičili kung-fu v horách a zamilovali se do sebe. A bojové umění jí pomohlo i v normálním životě. Když ji chtěli okrást tři muži, zakřičela na ně: „Odvážíš se přiblížit a bojovat se mnou?“ A dva z nich srazila k zemi, než stačili vůbec zareagovat. Třetí raději utekl.

Che-sienová cvičí kung-fu pocházející z regionu Fu-ťien a skládá se z 15 různých stylů. Každý styl má zhruba 36 pohybů. Naučit se jeden styl trvá zhruba 3 roky, ale jak sama říká, nejhorší jsou začátky. „Nejtěžší je být v pevném podřepu, z toho mě hodně bolely svaly,“ vzpomíná. „Pamatuju si, jak mě všechno bolelo tak moc, že jsem nemohla jít ani na záchod, a my jsme byli chudá rodina, takže jsem po tréningu hladověla. Neměli jsme nic k jídlu,“ vypráví o dobách, kdy byla ještě dítě.  

Mnoho členů její rodiny se odstěhovalo, takže se už moc často nesetkávají, aby si společně zacvičili. Čas tráví tím, že učí sousedy. Přestože se Che-sienová stala přes noc slavnou, zůstává stále tou pokornou starou paní. „Nikdy, mě nenapadlo, že budu slavná,“ říká. „Jestli lidé kung-fu milují, moje rodina je to může naučit. Učili jsme lidi tady v okolí, ale nikdy mě nenapadlo, že se nám dostane pozornosti z celého světa,“ uzavřela. 

Che-sienová se jen obává, že by mohla rodinná tradice zaniknout. Vnoučatům řekla, aby trávili méně času u obrazovek a více času cvičením. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek