Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čínský zeměměřič, který uvízl v Indii, se vrátil domů. Po půl století

Čínský zeměměřič, který uvízl v Indii, se vrátil domů. Po půl století

Číňan Wang Čchi, který na několik desítek let uvízl v Indii a nemohl se dostat zpátky do rodné země, se dočkal. Úřady konečně našly řešení a muž odcestoval do Pekingu, odkud se vypravil na cestu do rodného Sien-jangu. Na cestě jej doprovází pouze syn. Manželka, která má indické občanství, odchod z vlasti odmítla.  

Padesát let se nemohl dostat zpět, protože neměl potřebné dokumenty. To se nyní změnilo a Číňan Wang Čchi konečně odcestoval domů. O případu informovala BBC, která uvedla, že muži se po celou dobu snažili pomoct čínští diplomaté, avšak neúspěšně.

Wang Čchi vstoupil do Čínské lidové osvobozenecké armády, kde sloužil jako zeměměřič. V roce 1963 nešťastnou náhodou překročil čínsko-indickou hranici, kde byl zadržen a předán do rukou místních úřadů. „Mým úkolem bylo stavět silnice pro čínskou armádu,“ vypráví dnes už prošedivělý muž. „Odešel jsem z našeho tábora na procházku a ztratil jsem se. Byl jsem unavený a měl jsem hlad. Viděl jsem vůz Červeného kříže, tak jsem jeho posádku požádal o pomoc. Předali mne indické armádě,“ pokračuje.

Dalších sedm let strávil v různých věznicích, odkud jej v roce 1969 dostal rozsudek soudu. Indická policie ho poté odvezla do odlehlé vesnice ve střední Indii a neumožnila mu opustit zemi.

Wang Čchi odletěl z indického Dillí teprve včera a na cestě do Číny jej doprovází jeho syn. Indické pasy získala i celá jeho rodina, která se může rozhodnout, zda jej bude následovat. Manželka, která je indickou občankou, ale let odmítla. Zda se se svým mužem ještě někdy setká, není jasné, protože on neprozradil, jestli se chce do Indie ještě někdy vrátit. Indické občanství nikdy nezískal, od roku 2013 má pouze čínský pas.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek