Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čínští vědci stvořili dvouhlavou krysu. Jejich objev je nejspíš úplně na nic

Čínští vědci stvořili dvouhlavou krysu. Jejich objev je nejspíš úplně na nic

Další fascinující objev si připsali tentokrát vědci z Číny. V laboratorních podmínkách se jim po náročném výzkumu povedla takřka neuvěřitelná operace, jejímž výsledkem bylo stvoření dvouhlavé krysy. Potíž je v tom, že nikdo pořádně neví, k čemu je to dobré.

Pokusy o vytvoření zvířecího jedince se dvěma hlavami zná věda už z let dávno minulých. Na počátku minulého století a později v padesátých letech se pokusili badatelé přivést na světlo světa dvojhlavého psa. O dvacet let později se středem jejich zájmu stal vznik dvouhlavé opice.

Číňané se na velké tvory vykašlali a šli na věc od píky. Ke svým pokusům si vybrali krysy. Velká zůstala v průběhu experimentu celá, menší kryse uřízli hlavu. Tu následně úspěšně přišili na tělo její urostlejší kolegyně. Výsledkem je dvouhlavá krysa s nepoškozeným mozkem, kterou se vědátoři pochlubili v odborném časopise CNS Neuroscience and Therapeutics.

Kdo tedy doufá v transplantaci hlavy, má velikou naději, že se dočká. Kromě zmiňovaného týmu z Číny, který si potrpí na krysy, totiž už dva roky připravuje Sergio Canavero historicky první „výměnu“ hlavy v případě člověka.

Čínský výzkum by mu mohl v ledasčem pomoci, ačkoliv to má drobný zádrhel. Předně jsou k vytvoření dvouhlavé krysy zapotřebí krysy tři. Otázkou tedy je, zda by nalezl tři dobrovolníky. V neposlední řadě je třeba vzít v potaz fakt, že si bude muset jeden z účastníků případného pokusu nechat uříznout hlavu, aby bylo možné ji přišít na tělo dalšího.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek