Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Co se v Padesáti odstínech šedi nedozvíte. Jací jsou lidé, kteří BDSM praktikují?

Co se v Padesáti odstínech šedi nedozvíte. Jací jsou lidé, kteří BDSM praktikují?

Co má společného Sigmund Freud a E. L. Jamesová (autorka trilogie Padesát odstínů šedi)? Rozproudili otevřenou debatu o věcech, o kterých se dříve nemluvilo. S tím ale zároveň formulovali domněnky, které se nezakládají na pravdě. Přečtěte si, jací jsou skutečně lidé, kteří takové praktiky vyhledávají. 

Přestože Freudovy teorie a terapie pramenily z mizogynie a nepodložených názorů, položil základní kameny k moderní práci sexuologů. V západním světě poprvé otevřeně mluvil o sexualitě a sexuální identitě, píše o tom server Psychology Today

Jamesová udělala něco podobného pro svět svazování, dominance, sadomasochismu a dalších praktik spojených s BDSM. Otevřela diskuzi ohledně BDSM a této sexuální orientace. Freud nepodložil svou práci na nějakém seriózním výzkumu, stejně tak to neudělala Jamesová. Pustila do světa tak řadu omylů a mýtů, kterým řada lidí věří.

Mýlek ohledně BDSM je celá řada. Lidé se ptají, jaké typy lidí BDSM baví? Pocházejí tito lidé z násilného prostředí? Proč by někoho něco takového bavilo? Jsou takové vztahy tvrdé, chladné a hrubé? Co vlastně osoby při takovém aktu zažívají?

Vědci z univerzity ve Wisconsinu udělali průzkum mezi 200 lidmi z BDSM komunity a toto jsou závěry, se kterými přišli.

Proč by se někdo takové sexuální praktiky účastnil a co přitom cítí?

Mnoho účastníků řeklo, že před aktem cítí vzrušení a očekávání, během styku cítí slast a vzrušení a silné pouto s partnerem. Dále pociťují určitou sílu a autenticitu.

Pocházejí takoví lidé z násilných rodin?

Mezi lidmi, kteří preferují tradiční sex a lidmi věnujícími se BDSM není, co se týče prostředí, ve kterém vyrůstali, výrazný rozdíl. Záliba v BDSM neznamená, že dotyčný vyrůstal v rodině alkoholiků či agresorů nebo v dětství citově strádal.

Jací lidé, jaké typy osobností, patří do komunity BDSM?

Podle testu BFI, který měří 5 dimenzí osobnosti, získali tito lidé vysoké skóre na stupnici otevřenosti novým zážitkům. Ve všech ostatních dimenzích se nějak nevymykali od běžné populace.  

Jsou vztahy mezi lidmi se zálibou v BDSM chladné, hrubé či manipulující?

Podle testů vědci zjistili, že vztahy mezi těmito lidmi nevykazují odchylky ohledně problémů s navazováním blízkých vztahů. Ani se nepotvrdila domněnka, že by měli potřebu svého partnera chorobně sledovat a podobně.

Podle studie Padesát odstínů šedi a její pokračování nevypovídají nic o skutečných členech komunity BDSM. Hlavní mužská postava knihy Christian Grey je emocionálně chladná a jeho sadomasochistické choutky pramení ze špatných zážitků v dětství, což naprosto zkresluje povědomí o tom, jací lidé BDSM praktiky vyhledávají. Z toho vyplývá, že pokud máte chuť si někdy Padesát odstínů šedi vyzkoušet na vlastní kůži, není s vámi něco v nepořádku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek