Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Co v seriálu Bohéma chybí? Tajemství prvorepublikových herců

Co v seriálu Bohéma chybí? Tajemství prvorepublikových herců

Nejlépe placenou hvězdou v celé historii československého filmu byl Vlasta Burian. Za film Pobočník Jeho Výsosti dostal v roce 1933 honorář 270 tisíc korun (dnes by to bylo skoro deset milionů), za což se dalo v té době pořídit pět vil.

Na konci prvního dílu seriálu Bohéma se zamýšlí Vlasta Burian v podání Vladimíra Javorského nad tím, že si ke své vile kromě bazénu pořídí i tenisový kurt. Svým bohatstvím se Vlasta Burian rád chlubil nejen mezi kolegy, ale i na veřejnosti.

Na jednu stranu byl extrémně populární, na druhou mu lidé záviděli rychlá auta nebo luxus v podobě soukromé tělocvičny. Měl například i svého osobního kuchaře, kterého královsky platil za to, že hlídal kalorickou hodnotu jeho jídelníčku – Vlasta Burian se totiž panicky bál toho, že přijde o svoji hubenou postavu.

Na dobu prvorepublikových barrandovských hvězd vzpomínal často i režisér Otakar Vávra, kterého v seriálu hraje Pavel Batěk: „Zdeněk Štěpánek byl nejlepší herec století, byl tragéd, hvězda. Ale ještě populárnější byli herci z veseloher, Theodor Pištěk a Antonie Nedošínská, kteří měli obrovské honoráře – sto tisíc za film, což je na dnešní peníze dva miliony. Tehdy stála slušná vila v Praze kolem 50 tisíc. Ten film točili čtrnáct dní. Ještě větší honoráře měl Vlasta Burian, řekl Vávra v rozhovoru těsně před svou smrtí v roce 2011.

Celý článek si můžete přečíst na webu Blesku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek