Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čtvrti, kde to žije. Do evropského výběru se dostaly i pražské Holešovice

Čtvrti, kde to žije. Do evropského výběru se dostaly i pražské Holešovice

Zajídá se vám představa dovolené na turisticky profláklých místech a raději byste se podívali do míst, kam se chodí bavit místní? Pak vám rozhodně nesmí uniknout výběr nejžhavějších čtvrtí pro rok 2017, které dal dohromady cestovatelský web Travel Supermarket. Dveře by se dle něho letos neměly trhnout ani v pražských Holešovicích.

Cenovou dostupnost a množství památek byste mezi kritérii hledali marně, třiadvacet evropských čtvrtí se do výběru dostalo kvůli úplně jiným přednostem.

Cestovatelští blogeři ve spolupráci s webem o cestování Travel Supermarket posuzovali atraktivitu místa s ohledem na její význam v udávání trendů. V takové čtvrti se to jenom hemží různými neotřelými podniky počínaje nezávislými uměleckými galeriemi přes coffee shopy a vintage obchůdky po místa na sdílené prostory k práci. Naopak jen stěží tu narazíte na provozovny velkých řetězců, jako je Starbucks.

První místo v žebříčku nekonvenčních cestovatelských míst obsadila berlínská čtvrť Kreuzberg, která je doslova prodchnuta rebelstvím. Domov tu našla spousta bohémů, punkerů a nadšenců okrajových kulturních směrů. Kreativní prostředí vytváří plodné podhoubí pro hudební průmysl, Kreuzberg zmiňuje ve své tvorbě řada hudebních skupin.

Rebelskou čtvrť má i hlavní město Lotyšska Riga. Miera Iela dokonce vyhlásila na zbytku metropole nezávislost a označila se za republiku. Má vlastní představitele, kteří každý rok pořádají festival a mohou si pro něj zažádat o dotace. První trojku hipsterských míst uzavírá Ancoats v anglickém Manchesteru. V 18. století byla čtvrť baštou britského průmyslu, dnes poutá pozornost nespočtem nezávislých podniků.

Pražské Holešovice se sice do top 10 nedostaly, sdílené patnácté místo je ale v nabité konkurenci skvělým výsledkem. Cestovatelé si na této čtvrti cení zejména hojného výskytu moderní barů a restaurací, jež lákají na moderní evropskou kuchyni.