Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další oběť Brexitu. Britové po něm budou pít o čtvrtinu méně vína, ukázal průzkum

Další oběť Brexitu. Britové po něm budou pít o čtvrtinu méně vína, ukázal průzkum

Po odchodu z Evropské unie se Velká Británie musí připravit na řadu změn. Čeká ji nejenom stěhování zahraničních firem do kontinentální Evropy, oslabení diplomatických vazeb nebo větší mezinárodní izolace. Brexit bude mít i mnohem kurióznější dopady. Podle nové studie bude mít vliv i na spotřebu vína, která ve Velké Británii do roku 2025 klesne o 28 procent. 

Podle výzkumu univerzity v Sussexu bude za výrazně nižší konzumací nápoje stát fakt, že se cena vína ve Velké Británii do roku 2025 zvýší o 22 procent. Důvodem je především nižší ekonomický růst, oslabení libry a zavedení nových importních tarifů.

Právě libra je dnes o 14 procent slabší, než ve chvíli, kdy se v Británii konalo referendum o vystoupení z Unie. Britové přitom na dovoz vína spoléhají, domácí trh pokrývá poptávku jen zhruba jedním procentem.

Studie uvádí, že právě na britských ostrovech končí 15 procent světového exportu vína a jeho producenti se tak budou muset vyrovnat s tím, že se jim do roku 2025 sníží tržby o 1.8 miliardy dolarů. „Nižší konzumace vína bude znamenat pořádný zásah mnoha britských firem, které se zabývají lahvováním, dovozem, či prodejem vín. Samozřejmostí bude dopad i na restaurace, bary a puby,“ tvrdí výzkum.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek