Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Deset let vyšetřoval Františka Mrázka: Dal mi vybrat mezi smrtí a mlčením

Deset let vyšetřoval Františka Mrázka: Dal mi vybrat mezi smrtí a mlčením

Bývalý elitní policista Roman Pavlík stál za vyšetřováním osoby Františka Mrázka celých deset let. Podnikatelovy machinace ho nenechávaly chladným a nevzdal se ani, když kolem něj doslova umírali lidé. Nakonec si na něj Mrázek údajně došlápl sám - dal mu na výběr mezi smrtí a možností, že dá ruce od případu pryč.

Pavlík k policii (tehdy ještě SNB) nastoupil v roce 1990, zpočátku byl jen řadovým policistou, v roce 1992 se ale dostal mezi kriminalisty v Bartolomějské. A právě zde se poprvé nachomýtl ke jménu Františka Mrázka.

To se objevilo ve spojení s šetřením velké hospodářské kauzy podvodu firmy Dionex s.r.o., která akciové společnosti Pragobanka nesplácela úvěr ve výši 80 milionů. „Spisový materiál jsem rozpracoval se svým tehdejším parťákem Tomášem Benešem. Zjistili jsme, že se jedná o velice rozsáhlou trestnou činnost s prozatímně zdokumentovanou škodou přesahující jednu miliardu korun,“ řekl ParlamentnímListům.cz Pavlík.

Kriminalisté případ řádně zadokumentovali i se jmény lidí, firem i institucí, které se případem protínaly. Pachatelé tunelování je vedli až do politiky. Jméno, které se objevovalo až podezřele často, bylo právě František Mrázek.

Když se začal případ reálně rýsovat, začaly se v Pavlíkově okolí dít podivné věci. Jeho parťák Beneš byl nalezen s prostřelenou hlavou v úřadovně v Bartolomějské. „Věc byla uzavřena jako sebevražda, i když o tom pochybuji. Neboť po několika dnech zahynul při údajné nešťastné náhodě další člověk, který nám byl nápomocen při dokumentování trestné činnosti osob soustředěných kolem Františka Mrázka,“ uvedl Pavlík.

Více na Blesk.cz.