Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Desetitisíckrát silnější než heroin. Nová droga stojí za sérií úmrtí v USA a Velké Británii

Desetitisíckrát silnější než heroin. Nová droga stojí za sérií úmrtí v USA a Velké Británii

Běžně se carfentanil používá k imobilizaci velkých zvířat, jako jsou například sloni. U látky, která sílu morfinu a heroinu překoná desetitisíckrát, stačí na šest tun živé váhy deset miligramů. Není tedy divu, že pro drogově závislé, kteří si s ním zahrávají, to má fatální následky… Dílo zkázy na britských ostrovech dokonává další návyková látka importovaná z USA. Tou je fentanyl, který stokrát předčí sílu heroinu.

Nebezpečí heroinu by si dovolil zpochybňovat nejspíš jen málokdo. O to více je šokující, že britské ulice a drogové podsvětí ovládly dvě nově z USA importované drogy, jejichž zhoubné účinky jsou ještě mnohokrát děsivější. Fentanyl překoná heroin stokrát, carfentanil překoná stokrát fentanyl a tedy heroin dokonce desetitisíckrát.

Pro své omamné účinky byl používán k uspávání velkých zvířat, jako jsou sloni, kde lze kýženého výsledku dosáhnut z použití pouhých deseti miligramů na šest tun živé váhy tvora. Britská policie se v současnosti důvodně obává, že právě tyto dvě substance jsou za sérií úmrtí narkomanů z poslední doby.

Na stopu vyšetřovatele přivedla razie v drogové varně v jedné postranní uličce a obávají se, že jsou nebezpečné látky v současnosti distribuovány po celém území Velké Británie. Varování před drogami vydal zdravotní institut Public Health England (PHE), k němu se připojila i kriminalistická centrála National Crime Agency (NCA), což poukazuje na to, za jak vážný  policie a lékaři problém považují.

Prvotní testy přitom přítomnost fentanylu v tělech obětí neodhalily. Při opětovném testování, které bylo zaměřeno speciálně na potenciální stopy užívání nebezpečných substancí, se ale podařilo s určitostí prokázat, že má smrti na svědomí.

Tony Saggers, který je vedoucím NCA, považuje rizika za natolik vážná, že dokonce apeluje na samotné dealery. „Pokud jste investovali do fentanylu s tím, že jej plánujete dále mixovat s heroinem nebo jinými drogami, prosím, okamžitě s tím přestaňte. Jen tak se podaří snížit riziko, že budou muset zemřít další lidé,“ cituje The Independent jeho slova.

Heroin namixovaný s fentanylem a carfentanilem stál za epidemií úmrtí narkomanů ve Spojených státech a fentanyl pak je spojován se smrtí zpěváka Prince, který jej měl užít omylem, když sáhl po špatně nadepsané lahvičce s medikamenty místo mnohem slabších léků proti bolesti. V kombinaci s prášky, které pozřel předtím, byla dávka smrtelná.

Někteří američtí narkomani užívají jednu či druhou drogu úmyslně, aby její pomocí navýšili účinky heroinu. Mnohem větší procento ale vůbec neví, že ji konzumuje, jelikož ji dealeři potají přidávají do heroinu. Riziko předávkování je v takovém případě obzvlášť vysoké.

Mluvčí NCA pak doplňuje, že riziko zlaté rány je vysoké i ve chvíli, kdy narkoman ví, že látka, kterou se chystá aplikovat, fentanyl či carfentanil obsahuje. „Pouhé množství 0,002 gramu, což odpovídá jedné padesátině z typické dávky 0,1 gramu heroinu, může být smrtelné. A nepatrné množství, o kterém mluvíme, je také důvodem, proč je tak obtížné látku správně nadávkovat. V případě carfentanilu se pak jedná dokonce o 0,00002 gramu,“ popisuje mluvčí NCA.

Před současným rozšířením se vyskytovaly obě substance ve Velké Británii jen zřídka. V současnosti je ale situace alarmující, na což upozorňuje i vyjádření PHE. „Nabádáme všechny uživatele heroinu, aby byli obzvlášť opatrní, co si aplikují. Měli by na sebe také dávat pozor navzájem a v případě, že by u někoho pozorovali známky předávkování, jako je bezvědomí, mělké nebo žádné dýchání, promodrávání rtů a konečků prstů, případně chrčení, měli by zpozornět. Ideálním postupem je podat předávkovanému naloxone a ihned zavolat ambulanci. Důrazně doporučujeme všem závislým obrátit se o pomoc na místní drogovou poradnu,“ varuje ředitelka PHE Rosanna O’Connorová.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek