Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Děsivé dědictví nacistických pokusů na lidech. S některými vzorky možná němečtí vědci stále pracují

Děsivé dědictví nacistických pokusů na lidech. S některými vzorky možná němečtí vědci stále pracují

Eutanázie by měla být především úlevou od strašné bolesti, kterou umírající lidé prožívají. V nacistickém Německu pojem eutanázie znamenal systematickou genocidu 250 tisíc mentálně a fyzicky postižených lidí. Historici nyní zjistili, že zhruba pět procent jejich mozků i mnoho desítek let po druhé světové válce vědci používali k výzkumu. Některé vlastní dodnes.

Mnoho vzorků skončilo v Institutu Maxe Plancka pro výzkum mozku, kde vědci zkoumali oběti nacistické eutanázie. Jeho vedení teď spustilo iniciativu, která by měla na neetickou minulost upozornit. Původní institut se nacházel v Berlíně a jmenoval se Institut císaře Viléma, připomíná server Quartz

Zrušený byl na příkaz západních spojenců. „Někteří ředitelé v tehdejším Institutu císaře Viléma, například Julius Hallervorden, podporovali vraždu dětí a mladých lidí, kteří měli psychické poruchy, za účelem získání materiálu k výzkumu,“ řekla výkonná ředitelka Erin Schumanová z Institut Maxe Plancka.  

Hallervorden mozky obětí používal k výzkumu až do 60. let a je pravděpodobné, že i jeho nástupci vzorky zkoumali. Institut je vlastnil až do 80 let. V roce 1990 byly pohřbeny na hřbitově v Mnichově.

V roce 2015 se ale v Hallervordenově pozůstalosti našly další vzorky. Institut Maxe Plancka se tak rozhodl, že projde všechny lidské materiály ve všech svých výzkumných střediscích. Zjistil tak, že výzkumné ústavy stále vlastní několik částí mozků, které měly být před lety pohřbeny.

Nová iniciativa chce identifikovat majitele těchto mozků. Čtyři nezávislí vyšetřovatelé budou pročesávat archivy a kolekci tkání. V příštích třech letech se pak budou snažit odhalit zbylé vzorky a podle starých záznamů z klinik a nemocnic se pokusí je přiřadit k obětem.

Poté chce institut lidské vzorky i se jmény osob, kterým patřily, pohřbít. Zkoumat chce ale i celkové propojení mezi vědci z Institutu císaře Viléma a nacistickým programem eutanázie. Institut Maxe Plancka nebyl vždy tak vstřícný. Soustředil se především na vědecké úspěchy a až v devadesátých letech kvůli politickému tlaku začal svou minulost vyšetřovat a dívat se na ni kriticky. 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek