Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Děti, které mají v pokoji vlastní televizi, mají sklony k obezitě, ukázal průzkum

Děti, které mají v pokoji vlastní televizi, mají sklony k obezitě, ukázal průzkum

Děti mají málo pohybu a stravují se nezdravě, varují posledních několik let odborníci a upozorňují na to, že dospělí i děti mají v dnešní uspěchané době stále větší sklon k obezitě. Podle nejnovější studie britských vědců je navíc pravděpodobnost obezity větší u těch potomků, kterým rodiče v raném dětství pořídili do pokojíčku vlastní televizi. 

„Je ironie, že zatímco se obrazovky ztenčují, naše děti tloustnou,“ podotýkají podle deníku The Guardian autoři studie z University College London, která rodiče nabádá, aby si pořízení televize do dětského pokojíčku rozmysleli. Pokud to totiž podle výzkumu udělají, zvyšuje se u jejich dítěte pravděpodobnost, že bude mít sklony k obezitě.

Je jasné, že dlouhodobé vysedávání u televize na štíhlosti nepřidá. Televize v dětském pokojíčku ale problém ještě víc prohlubuje. Děti tak mohou podle studie nepozorovaně jíst, co se jim zlíbí, méně spí a při sledování „dospělých“ programů jsou vystavovány reklamám na nezdravé jídlo.

Odborníci vycházejí ze sledování víc než 12 tisíc dětí narozených v letech 2000 a 2001. Výzkum ukázal, že dívky, které měly v sedmi letech v pokoji televizi, měly o čtyři roky později o 30 % větší sklon k obezitě než dívky bez vlastní televize. U chlapců pak byla pravděpodobnost obezity vyšší o 20 %.

„Studie zdůrazňuje, že pokud mají děti od sedmi let televizi v ložnici, zvyšuje se riziko, že o čtyři roky později budou mít sklon k nadváze bez ohledu na to, jakou hmotnost měly v raném dětství. Závěry proto musí být brány velmi vážně,“ říká Russel Viner z Royal College of Pedriatrics.

„Studie dodává větší váhu našim doporučením pro příští vládu, která se bude touto otázkou zabývat,“ dodává pediatr s tím, že tato doporučení zahrnují například přísný zákaz vysílání reklam na nezdravé jídlo před devátou hodinou večer.

Odborník na obezitu Nick Finer označuje studii za „silnou“, upozorňuje ale, že výzkum vyšší pravděpodobnost hmotnosti u dětí, které mají televizi v pokoji, přímo nedokazuje. Je proto dobře, že autoři studie výslovně neříkají, aby rodiče nedávali do pokoje televizi. Rodiče, kteří jsou rizikem nadváhy u jejich dětí znepokojeni, by to podle něj ale měli zvážit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek