Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Donald Trump na facebooku válí. Jak si stojí český prezident?

Sociální sítě se těší stále větší oblibě. Uživatelů facebooku už je dokonce víc, než kolik napočítáme Číňanů – obyvatel nejlidnatější země světa. Není tedy žádným překvapením, že sociální sítě používají ke své prezentaci a komunikaci s voliči také politici. V seznamu těch, kteří jsou aktivních na Facebooku a který sestavila agentura Burson-Marsteller, se objevila i pětice předních českých politických představitelů a institucí. Zdaleka nejvíce se toho v uplynulém roce dělo na účtu prezidenta Miloše Zemana.

Agentura analyzovala data 590 facebookových stránek politiků a vlád napříč celým světem za uplynulý rok a první měsíc roku 2017. K posouzení aktivity na účtech bylo bráno v potaz víc než 50 proměnných, včetně počtu zveřejněných statusů, fotek a videí nebo reakcí, které příspěvky vzbudily – počet lajků, komentářů či sdílení.

Z pětice předních českých politických představitelů a institucí, které se objevily ve studii, se toho nejvíce dělo na stránce prezidenta Miloše Zemana. Podobně jako řada jiných státníků si ani česká hlava státu nespravuje účet sama, ale má na to lidi. Na stránkách se pravidelně objevují videa ze Zemanových cest po českých krajích i momentky, které Zemana zachycují při plnění prezidentských povinností. 

Celkem agentura napočítala 398 360 interakcí. V porovnání s ostatními se nedá říci, že Zemanova stránka je propadák, ale nestojí si ani nijak zvlášť vysoko. Živější stránky mají i někteří prezidentovi protějšci ze zemí Visegrádské čtyřky. Slovenský prezident Andrej Kiska nasbíral 883 666 interakcí, polský prezident Andrzej Duda jich má víc než 3 miliony.

Česko ve studii reprezentuje také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), Úřad vlády a ministerstvo zahraničí. Všichni mají řádově nižší počet interakcí, než účet prezidenta Zemana.  

V celosvětovém měřítku je nejpopulárnějším účtem, co se týče počtu lidí, kteří ho sledují, stránka indického premiéra Naréndry Módího s takřka 40 miliony facebookovými následovníky. Na druhou příčku už se stihl vyšvihnout nový americký prezident Donald Trump, kterého sleduje bezmála dvacet miliónů lidí (českého prezidenta necelých 90 tisíc). Trump byl na sociálních sítích hodně aktivní už během předvolební kampaně a v komunikaci skrze sociální sítě neustává ani v Bílém domě. 

První místo za nejpopulárnější příspěvek roku 2016 zamířilo do Bílého domu. Rodinná fotografie Obamových s přáním veselých Velikonoc získala 3,2 milionu lajků, komentářů, sdílení a dalších reakcí.

V Bílém domě zůstalo i prvenství za nejsledovanější video. Záběry z návštěvy stošestileté Virginie McLaurinové v Bílém domě a její tanec s Obamovými z února 2016 nasbíralo na Facebooku několik desítek milionů shlédnutí. 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek