Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dramatický zvrat na Antarktidě. K úplnému odtržení obřího ledovce zbývá už jen kousek

Dramatický zvrat na Antarktidě. K úplnému odtržení obřího ledovce zbývá už jen kousek

Obrovská prasklina na šelfovém ledovci Antarktidy Larsen C se neustále zvětšuje. V druhé polovině května navíc došlo k zásadní změně – prasklina náhle změnila směr. K odtrhnutí jedné z největších ledovcových ker, které se kdy objevily, tak už zbývá jen několik kilometrů. 

„Trhlina postoupila o dalších 16 kilometrů, přičemž výrazně uhnula doprava směrem k okraji ledovce. K úplnému odtržení zbývá 13 kilometrů,“ popsal  pro BBC aktuální situaci na antarktickém šelfovém ledovci Larsen C profesor z univerzity ve skotském Swansea Adrian Luckman.

Trhlina, kterou vědci pozorují přes 10 let, se dosud zvětšovala stabilním tempem, v prosinci ale celý proces rapidně zrychlil. Od konce roku se každý den zvětšuje o délku odpovídající pěti fotbalovým stadionům. V současné době je dlouhá více než dvě stě kilometrů.

Až se ledovcové kry definitivně odtrhne od ledovcového šelfu, bude jednou z deseti největších, které se kdy na volném moři objevily. Její plocha bude dle vědců čítat zhruba 5 tisíc kilometrů čtverečních a na délku bude mít 350 kilometrů.

Po odtrhnutí ledovcové kry přijde Larsen C o zhruba 10 % své plochy. Předešlý výzkum už ukázal, že ledovcový šelf zřejmě přijde o svoji stabilitu a hrozí, že se rozpadne. Podobný osud už v minulosti potkal i ledovcový šelf Larsen A a Larsen B.

Samotný rozpad Larsenu C není sám o sobě nebezpečný. Protože ale zabraňuje, aby ledovce klouzaly do moří, kde tají, může se po jeho dezintegraci stát, že se zvedne hladina moří. Experti odhadují, že by se hladina moří mohla zvednout až o 10 centimetrů.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek