Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Drogy, gangy a sadistické stráže. Pohled do britského uprchlického centra hrůzy

Drogy, gangy a sadistické stráže. Pohled do britského uprchlického centra hrůzy

Gangy, drogy, zastrašování a sebevražedné tendence. Detenční centrum pro nelegální uprchlíky Brook House na okraji Londýna jako by existovalo podle scénáře nějaké gangsterky. Ti, kteří v něm čekají na konečný verdikt, si často přijdou spíše jako vězni bez základních práv a svobod, často i hůře. Pracovníky bezpečnostní služby G4S, která díky vládnímu kontraktu centrum provozuje, nedávno natočili při porušování a omezování základních svobod uprchlíků. Ředitel centra na začátku měsíce rezignoval, tři zaměstnanci byli vyhozeni, sedm dalších postaveno mimo službu. Problémy ale přetrvávají. 

„Na*er si a zmiz mi z očí,“ vyštěkl strážný G4S do tváře Samimu Bigzadovi, mladému Afghánci, který ve Velké Británii hledá azyl a právě od stráže potřeboval toaletní papír. Běžný obrázek z detenčního centra, kde jsou uprchlíci vnímáni spíše jako zvířata, než jako lidské bytosti. „Když nás posílají do cel, křičí ´Mazejte do pokojů, vy psi,´“ dodává Bigzad.

Bigzad, který před dvěma roky uprchnul z Afghánistánu před radikálním hnutím Talibán, v Brook House pobýval od konce srpna do poloviny září. Poté byl z Velké Británie vyhoštěn, poslán do Istanbulu a dále do Kábulu, avšak jeho právní zástupci následně dosáhli jeho návratu a nového procesu.

„Brook House je opravdu nebezpečné místo plné nebezpečných lidí,“ popisuje situaci v záchytném centru Bigzad. Ten byl podle serveru Independent v centru svědkem distribuce drog, formování gangů, bitek i sebevražedných tendencí dalších uprchlíků, kteří se stali ústředním terčem posměchu a ponižování strážných. „Viděl jsem tam lidi, jak se chtějí zabít,“ vzpomíná Afghánec.

Místo připomíná spíše vězení, tvrdí Bigzad. Malý pokoj během svého pobytu sdílel s dalšími dvěma migranty, toaleta byla v rohu místnosti, do chodby pak vedly bytelné dveře z oceli.

Na začátku září přišla televize BBC s programem Panorama, který obnažoval podmínky v Brook House pohledem skryté kamery. Tu měl na sobě jeden z dozorců. Ten nafilmoval pravidelné ponižování, zastrašování a omezování lidských práv. Kvůli reportáži rezignoval ředitel zařízení, několik jeho podřízených bylo vyhozeno. Ke zlepšení situace to však nevedlo. 

Brook House je jedním ze dvou imigračních center, která bezpečnostní společnost G4S provozuje. Toto středisko pojme přes pět stovek osob, je uzpůsobeno, aby je zadržovalo až 72 hodin. Někteří přesto v Brook House čekají již dva roky. Velká Británie je totiž jedinou evropskou zemí, jejíž právo umožňuje zadržovat migranty zadržet na neomezeně dlouhou dobu.

Poté, co na veřejnost pronikly informace a záběry, jak to uvnitř centra ležícího u letiště Gatwick skutečně vypadá, mnozí Britové nyní volají po tom, aby vláda rozvázala všechny své kontrakty s firmou G4S.