Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Džihádisté si schovávali peníze na slavném pařížském hřbitově. V balíčku měli 360 tisíc

Džihádisté si schovávali peníze na slavném pařížském hřbitově. V balíčku měli 360 tisíc

Pařížská policie objevila na slavném hřbitově Montparnasse v samém srdci města džihádistickou skrýš. Prasklina na jednom z hrobů ukrývala 13 300 eur, napsal francouzský list Le Parisien.

Proslulý hřbitov Montparnasse, který se nachází v jižní části Paříže, je jednou z oblíbených turistických zastávek. A to hlavně díky slavným jménům, která se dají vyčíst z náhrobků. Pohřbeni jsou tu například irský spisovatel Samuel Beckett, filosof Jean-Paul Sartre, zpěvák Serge Gainsbourg nebo průmyslník André Citroën.

Zdroj z řad policie uvedl listu Le Parisien, že jakmile se jeden z policistů infiltroval do džihádistické buňky, podařilo se jim úkryt najít a hotovost ze hřbitova odnést.

V přepočtu téměř 360 tisíc korun mělo sloužit k nákupu zbraní pro teroristické skupiny. Ty ale policie v listopadu odhalila ve Štrasburku a Marseille, a podařilo se jí tak zabránit další teroristické hrozbě.

Lídr Islámského státu v Sýrii měl údajně policistovi v utajení dát přesné instrukce, co s penězi udělat. Informace o tom, že má nakoupit čtyři střelné zbraně typu AK-47 (Kalašnikov) s municí, sdělil pomocí šifrovaného telegramu, který je mezi teroristickými skupinami velmi oblíbený.

S těmito instrukcemi policista obdržel i přesný popis místa, kde se peníze nacházejí. O den později objevil balíček, který obsahoval bankovky v hodnotách 100 a 50 Euro.

Během razií v následujících měsících pak úřady zatkly muže z Francie, Maroka a Afghánistánu, které podezřívaly z terorismu, a zabránily tak podle ministra vnitra plánovaným útokům. Cílem měly být vánoční trhy, zábavní park Disneyland, policejní stanice a stanice metra. 

Francie na přelomu roku prodloužila výjimečný stav o dalších sedm měsíců, ten dává bezpečnostním složkám větší pravomoci v boji proti terorismu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek